Bağlantı (Backlink) Oluşturmaktan Backlink Edinmeye Dair Bir Rehber

Bağlantı Edinme — Backlink Oluşturma

Yüksek kaliteli bir backlink profili oluşturmak için, bağlantı oluşturma üzerinde çalışmayı bırakıp backlink edinme üzerinde çalışmaya başlamalısınız.

Yani aslında Bağlantı edinmek, güvenilir, harika içerikler oluşturmak ve onu deli gibi tanıtmakla ilgilidir. Google’ın, büyük şirketleri cezalandırması ve Penguin’in yeniden başlaması ve bağlantı oluşturma konusunda korku yayması, bağlantı oluşturma disiplini halk tarafından olumsuz bir şey olarak algılanmaktadır.

Google’in web yöneticiler Analisti olan, John Mueller’inin bir web yöneticisinin sorusuna nasıl yanıt verdiğine bir bakın. ‘’ Bağlantı oluşturmak herhangi bir şekilde iyi mi?”. “Genel olarak, ondan kaçınmaya çalışırdım.” diye yanıt veriyor.

‘’Yine de içerik pazarlamasında büyük bir artışa şahit olduğumdan, SEO profesyonellerinin, site dışı SEO stratejisini nasıl oluşturduklarında ki değişimin farkındayız.’’ Diye sözlerine devam etmektedir John Mueller.

Bağlantıların Gelişme Süreci

BAĞLANTI OLUŞTURMA ve BAĞLANTI EDİNME

Bağlantılar oluşturma — — → İçerik iyileştirme

Makale gönderimleri — — → Ziyaretçi blogu

Spam e-postaları — — → Kişiselleştirilmiş e-posta erişimi

Karşılıklı bağlantı — — → Ortaklıklar oluşturma

Bağlantının Avantajları Nelerdir?

Bağlantının değeri bu konuda oldukça önemlidir. Birçok artı sağlayan bu yöntemi kullanmak tarafınıza olacaktır.

TRAFİĞİ ARTTIRIR

Linkler kazanmak organik olarak web sitenizin trafiğini arttırır. Başka siteden bir link size daha fazla ziyaretçi yollar. Ancak bir bağlantı, bir dönüşümü, satın alınan malları veya sosyal paylaşımları garanti etmez. Bu, web sitesinin görevidir.

MARKA BİLİNİRLİĞİ

Bir bağlantı edindiğinizde, fazladan duyuru ediniyorsunuz. Yani eğer New York Times’da bir bağlantı edinirseniz büyük olasılıkla çok daha fazla insan tarafından görüleceksinizdir.

Eğer küçük bir blogda bağlantı edinirseniz, büyük olasılıkla tonlarca duyuru elde edemeyeceksinizdir. Ancak, bu sizin uygun kitlenizse, buna kesinlikle değecektir.

ARAMA MOTORLARI BAĞLANTILARI ÖNEMSER

Bağlantıların önemli olmadığı mitine ne kadar inanmak istesek de, bu doğru değildir. Bağlantılar markanıza otorite, güven ve değer katar, bu nedenle arama motorları, diğer güvenilir siteler size bağlanıyorsa markanızı güçlendirir.

Link yapılandırma stratejilerinin ticareti yapılırken durumun bütününe odaklanmak daha etkilidir.

Bir içerik stratejisi -”içerik kraldır” olarak duymuş olabilirsiniz, ne değerde bir şey sunduğunuzu, kimin dinlediğini ve nerede dağıtılacağını değerlendirmeniz için size yapılandırılmış bir yol sağlayabilir. Bağlantı kazanmayı promosyon aşamasına entegre eden sağlam bir içerik stratejisi geliştirmek, uzun vadeli başarı için en fazla etkiye sahip olacaktır.

Link kazanımı bir pazarlama taktiği değildir, gerçek bağlantılar kazanmak için toplumu nasıl etkilediğinizdir.

Bu yüzden, yalnızca harika içerikler oluşturmakla kalmayıp aynı zamanda insanların içeriğinizi paylaşmak istemelerini sağlayacak ilişkiler geliştirmeye yönelmelisiniz.

MÜTHİŞ İÇERİKLER OLUŞTURMADA ‘’STRATEJİ’’ HERŞEYDİR

Web sitesi trafiğini arttırmak için çeşitli pazarlama taktikleri kullanabilirsiniz:

· E-mail kampanyaları

· Toplum yönetimi

· Tıklama başına ödeme reklamları

Bir kampanyaya başlamadan önce, bir strateji oluşturarak başarılı olması için gereken içeriği verin. Bu bir fark yaratır. Link kazanımı için içerik oluştururken yapmanız gereken ilk şey bir stratejidir.

· Kimi hedef almak istiyorsunuz?

· Linkleri nereden almak istiyorsunuz?

· Rakipleriniz ne yapıyor?

Bunlar başarılı bir link kazanımı stratejisi yaparken dikkat edilmesi gerekenlerdir.

LİNK KAZANIMI İÇİN YOL HARİTASI NASIL OLUŞTURULUR?

Link kazanımı için bir yol haritası oluşturmak, içeriğiniz hakkında kararlar vermek için çok önemlidir. Fakat nereden başlayacağınıza nasıl karar verirsiniz?

Rakiplerinizi araştırmak ve müşterilerinizi dinlemek, en çok bağlantı oluşturan içerik türünü ve kitlenizi neyin meşgul ettiğini etkili bir şekilde işlemenizi sağlar. Bir araştırma, içerik haritası ve tanıtım sistemi geliştirmek, link kazanımının can damarıdır.

İçeriği linklere dönüştürmek için dört adım stratejisi

Araştırma

Stratejinizi geliştirmenin ayırt edici özelliklerinden biri de, harekete geçirici çıkarımlar yaratmak için kitleniz ve rakipleriniz üzerinde veri odaklı bilgiler bulmaktır. Rakip bilgilerini hızlı bir şekilde bulmak için, arama kutusuna (gizli modunu kullanarak) sıralamak istediğiniz bir anahtar kelime yazın. Listelenen ilk beş ila sekiz rakibi alıp Amazon’un ürün sayfaları ve Facebook sayfaları gibi büyük oyuncuları görmezden gelin.

Ardından, verileri çekmeye başlamak için bu URL’leri bağlantı oluşturma araçlarına (ör. Moz, Ahrefs) ekleyin. Örneğin, Moz’da, o sitenin en bağlantılı sayfalarını görüntüleyebilirsiniz. Her bir rakibe bağlantılı olan ilk 10 makaleyi not edebilirsiniz.

Ardından, rakip URL’yi BuzzSumo’ya ekleyin. Paylaşılan ilk 10 makaleye dikkat edin. Buzzsumo ayrıca, kişi keşif listemize eklemeye başlamak için harika olan “Paylaşımcıları Görüntüle” seçeneğini de sunar.

Tüm verilerimi çektikten sonra, kişilerinizi oluşturun. BuzzSumo, sosyal medya ve Google Analytics’ten elde edilen bilgiler, demografiyi, hedefleri ve zorlukları, değerleri ve ortaya çıkartabileceğimiz diğer bilgileri tanımlamamıza yardımcı olacaktır.

1. Yaratıcı

Mindmeister, içerik mesajı planlaması için harika bir araçtır. Yayımlamak istediğiniz içerik ve mesajı açıkça tanımlamak için bu aracı kullanabilirsiniz. İçerik planlaması, stratejinizde herhangi bir boşluk olup olmadığını da belirleyecektir.

Bu aşamada yazı işleri ile ilgili takvimi Trello ile oluşturmaya başlayabilirsiniz. Kendinize, kaynakları araştırma evresinden çekerek ortaya olabildiğince çok fikir atma özgürlüğünü verin. Trello planlandığında, içeriklerinizi tasarım fikirleriyle eşleştirmeye başlayın.

2. Tanıtım

Makale yazıldıktan sonra, SEO kontrol işlemlerine devam edin. Meta başlıkları, alt etiketler, H1 etiketleri, vb. Yayınlama işlemini tamamladıktan sonra makaleleri sosyal yer imi sitelerine gönderin. Ardından fazladan sevgi için önceden doldurulmuş tweetleri ve sosyal yer imi sitelerine olan linkleri çevrenize e-posta ile yollayın.

Yayınladığınız makaleyi, 1 hafta sonrasında Facebook, LinkedIn, ve Google+’da da bir kez yayınlanacak şekilde tekrarlayın. Bütçenize uygun kriterlerde belli aralıklarla sosyal reklam harcaması yapabilirsiniz.

Oluşturduğunuz içeriyi 1 ay boyunca üzerinde çalışmalar ile güçlendirin. LinkedIn veya Medium gibi sosyal ağlarda yayımlayın.

Bonus İpucu: Makalenin uzun vadeli büyümesi için Google Uyarılar oluşturun.

3. Ölçü

Artık yayınladınız, metriklerinizi takip etmeye başlamak istiyorsunuz. Kendinize sorun, İçeriğinizi tanıtmak nasıl farkındalığı artırır, bağlantıları sağlar ve sosyal paylaşımlara nasıl katkıda bulunur?

Jay Baer, sunumlarından birinde içerik pazarlama metriklerini paylaşıyor. Baer bu metrikleri dört kategoriye ayırıyor.

· Tüketim metrikleri: Bu içerik parçasını kaç kişi görüntüledi, indirdi veya dinledi?

· Paylaşım metrikleri: Bu içerik ne kadar yankı uyandırıyor ve başkalarıyla ne sıklıkla paylaşılıyor?

· Lead-Gen metrikleri: İçerik tüketimi ne sıklıkla önderlikle sonuçlanıyor?

· Satış metrikleri: Bu içerikten gerçekten para kazandık mı?

Aynı zamanda ay boyunca, paylaşım metrikleri içinde her bir içerik parçasının kaç tane bağlantı oluşturduğunu da ölçebilirsiniz. Yüksek kaliteli içerik yalnızca bir şeydir, ancak sosyal paylaşımları ve link kazanımını doğru şekilde geliştiren bir strateji oluşturmazsanız, zamanınızı boşa harcıyorsunuz demektir.

İçerik stratejinizi planlarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç temel bağlantı kazanma tekniğine bakalım.

DENEMEK İÇİN 5 LİNK KAZANMA FİKRİ

Şimdiye kadar, link kazanımının SERP’lerde organik alan kazanmaktan daha fazlasını yapabildiği iyice belgelenmiştir. Gerçek kullanımda olun. Okuyuculara mükemmel içerik verin, geri kazanacaksınız. Bağlantı kazanımı bir gecede gerçekleşmez.

İlişki kurmak, bir topluluğun parçası olmak ve paylaşmaya değer içerik fikirleri geliştirmek zaman alır. Denemek için bazı bağlantı kazanma fikirlerine bir göz atalım.

Veri Destekli, Uzun Biçimli Kaynaklar

En sık karşılaşılan 10 arama sonucundaki içeriğin ortalama uzunluğuyla ilgili yapılan bir SerplQ çalışmasında, en yüksek puan alan yayınların 2 binden fazla kelimede olduğu bulundu. Şimdi, kendinizi bu uzunluk kısıtlamalarıyla tutmanızı tavsiye etmiyorum. Her bir içerik parçası kitlenizin ihtiyaçlarını karşılamalı.

Bununla beraber, istatistikler, güvenilir kaynaklardan alınan alıntılar veya sizin kendi datanızla desteklenen kaliteli içerikler yaratmak, insanlara yardımcı olabilir. Bu tek makalede, kendi araştırmalarını yaptıkları için 564 bağlantılı alan adı vardır.

Örnek olarak, Vero’nun “Büyük Ölçüde Daha İyi E-Postalar İçin 40 İpucu” makalesini alalım. Bu makalede şu anda 161 bağlantılı alan adı, 8 binden fazla sosyal paylaşım ve 44 sayfa yetkisi bulunuyor. Bu parçayı bu kadar başarılı yapan nedir?

· Çok iyi yazılmış ve 8000 kelimenin üzerinde araştırması yapılmış.

· Tasarım temiz ve her bir ipucu gerçek hayattaki bir örnekle birleştirilmiştir.

Önemli noktalar için ilgili veriler sağlıyor. Vero’nun içeriği, e-posta pazarlama hedefleme kitlesi için kullanışlıdır. Bu tarz, “ego bait” veya röportaj stili içeriğinde de kullanılabilir.

Groove, gelecek vaat eden üst düzey teknoloji şirketlerinin girişimcileri ile mülakatta harika bir iş çıkarmaktadır. Zapier’in CEO’su Wade Foster’la yazdıkları makalede, 70 bağlantılı alan adı, 1.500’ten fazla sosyal paylaşım ve 44 sayfa yetkisi bulunuyor.

Nasıl Yapılır Kılavuzu

Nasıl yapılır’lar, öğreticiler, e-kitaplar ve kılavuzlar, potansiyel müşterileri çekmek ve dönüştürmek için yardımcı olacak değerli içerikler oluşturur. İnsanları eğitmeye başladığınızda, onların güvenini kazanmaya başlarsınız. Güven sonunda linklere ve gelirlere dönüşür.

Chupamobile ve KISSmetrics arasındaki ortaklığa bir göz atın. E-postaları için bir dönüşüm havasına ihtiyaç duyuyorlardı, bu yüzden bu lead-gen sayfası oluşturuldu. Sayfa çok geçmeden %44 oranında değerlendi.

Ya da bu onarım kılavuzuna ne dersiniz? Bu kılavuzun şu anda 31 bağlantılı alan adı, 13,841 sosyal paylaşımı ve 74 sayfa yetkisi bulunuyor. Bu neden çalışıyor?

· Interaktif özellikler seyirciyi bağlar.

· İçerik, müşterilerin sorunları çözmelerine yardımcı olur, böylece onları daha mutlu eder.

İlgi Çekici Görseller

Alakalı görüntülere sahip içerik, alakalı görseller içermeyen içeriğe göre yüzde 94 daha fazla görüntüleme alır. Görsel içerikle çalışmak, dijital hikâyenizi oluşturur. Görsel içerik, fıstık ezmeli Nutella gibidir. Biri olmadan, öteki o kadar iyi değildir. Bazı görsel içeriklere bir göz atalım.

· İnteraktif İnfografik(Bilgi Görseli): Amerika’nın sadece% 9'u New York Times tarafından aday olarak Trump ve Clinton’ı seçti.

· Memes (Deyişler): Bill Nye Bir Fotoğraf Çeker, Nerdist Tarafından Komik Deyiş (“Meme”) Olur.

· Karşılaştırmalar: Bulimia.com tarafından Gerçekçi Vücut Tiplerine Sahip Video Oyunu Karakterleri

· Grafikler: Superdrug Online Docter tarafından Perceptions of Perfection

Topluluk Oluşturma

Markanızın etrafında mutlu bir topluluk oluşturmak zaman, güven ve otorite ister. Topluluğunuz birçok şeyi temsil eder.

· Markanız

· İdeal müşteriniz

· Devam eden destek sisteminiz

Başkalarını ürünlerinizi veya hizmetlerinizi kullanmaya ikna edenler onlardır. Siz yokken erişiminizi genişletmenize yardımcı olur ve şirketinizin sesini temsil ederler. Sephora, topluluğu için bir forum oluşturdu. 23 bağlantılı alan adı, 1,173 sosyal paylaşım ve 54 sayfa yetkisi ile.

Groove, 24 saat içinde bir blog yayınından 1000 + aboneye ulaştı. Bu makalede şu anda 32 bağlantılı alan adı, 2,197 sosyal paylaşım ve 49 sayfa yetkisi var.

Neyi doğru yaptılar?

· Groove şeffaf, dürüst ve gönderilerinde gerçek verileri paylaşıyorlar.

· Gönderilerinde tüketicileriyle konuşuyorlar.

· İçerik güncellemeleri, gönderi boyunca yayılmış olarak da görülebilir.

Araçlar

Araçlar veya sınavlar oluşturmak, markanızın bir uzantısıdır. Bunlar genellikle kullanıcının içeriğinizle etkileşimde bulunmasını gerektirir. Hem marka hem de kullanıcı için eğlenceli ve kişiselleştirilmiş bir deneyimdir. Bu, kitlenizin kimler olduğunu ve ihtiyaçlarının ne olduğunu gerçekten anlamanızı gerektirir.

İçerik pazarlaması için araçlar kullanma fikrini büyük ölçüde HubSpot icat etti. Web sitesi pazarlama derecelendiricileri, 313 bağlantılı alan adına ve 79 sayfa yetkisine sahiptir.

Bunu çalıştıran nedir?

· Başlamadan önce kullanıcıların e-posta adreslerini girmelerini gerektirir. “Lead generation” aracı, zaten!

· Kullanıcılara web sitelerine dayalı kişiselleştirilmiş bilgi verir.

Aynı zamanda CoSchedule, Headline Analyzer adında benzer bir araç oluşturdu. Yine, kişiselleştirilmiş interaktif içerik bunu bir karşılıklı kazanç haline getiriyor.

KALİTELİ BACKLİNK KAZANMAK NEDEN ÖNEMLİDİR

Link kazanımı çözülmüş bir sorun değildir. Ancak, yüksek kaliteli linkleri meşru bir şekilde kazanmanın yollarını deneyen çok kişi var.

SEO uzmanlarının, işletmelerin arama motorlarında organik olarak büyümelerini sağlayacak link kazanım temelini oluşturmak için birlik olmalarının tam zamanı.

· Yale Appliance and Lighting’in başkanı Steve Sheinkopf, içerik pazarlama stratejisinin, onların katılımını sağlayan motor olduğunu belirtti. Trafiklerinin aylık ziyaretçisi 40,000’den 150,000’e üç katına çıktı. Ve 46 sayfa yetkisiyle 23 bağlantılı alan adı oluşturdular.

· River Pools ve Spas de link kazanımından faydalanan diğer küçük işletmeler. “Fiberglass Havuz Maliyeti Ne Kadar?” adındaki sadece bir blog yazısı 2 milyon doların üzerinde satış gerçekleştirdi, 8 tane bağlantılı alan adı ve 39 sayfa yetkisi var.

İçeriği yönlendirmek, içerik oluşturmak ve tanıtmak için güçlü bir taahhüdün içeriğinizi ve bağlantılarınızı ileriye götürmede önemli bir rol oynadığı kanıtlanmıştır.

Kaynak: Seo Soruları

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store