Google Reklam Çeşitleri ve Google Ads Reklam Uzmanlığı

Google Ads — Reklam Uzmanlığı

Google Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Google reklam çeşitleri beşe ayrılır. Google’ın ilk kurulduğu andan itibaren müşterilerine sunmuş olduğu reklam türü Adwords reklamları yani metin reklamlarıdır.

Bu kampanyalar oldukça başarılı olmakla birlikte Google zamanla verdiği hizmetler arasında görsel reklamlar, harita reklamları, gmail reklamları, Youtube reklamları gibi birçok hizmeti de dahil etmiştir. Bu sayede oluşturulan kampanyalar iki taraf içinde daha fazla sonuç verir hale gelmesi sağlanmıştır. En fazla ve en kaliteli sonucu ilgili anahtar kelimeleri yapılan çalışmalar verir.

1- Google Ads Arama ağı reklamları (Adwords Metin Reklamları)

Google Metin reklamları, reklam verenlerin ürün ve hizmetlerini Google aracılığıyla tanıtmasını sağlar. Bu reklamlar arama sonuçlarında yer alırlar. Tüm cihazlarla uyumlu haldedir.

Bilgisayar, tablet ya da telefonunuzdan yaptığınız tüm ilgili aramalarda karşınıza birden fazla olmak üzere Google Adwords metin reklamı çıkmıştır. Bu reklamlar uzmanlar tarafından özel olarak tasarlanıp sizi satın almaya yönlendirecek reklamlardır.

2- Google Ads Görsel Reklamlar (Görsel Reklam Ağı)

Bu reklam türünde hazırlanan grafik büyük önem taşır. İşletmenizi en iyi şekilde tanıtacak ve markanızın logosunun yer alacağı bir reklam tasarımın bir sonucudur.

Bu bölümde çıkan aramalar statik bir resim, flash biçiminde bir görsel ya da animasyonlu resimlerden oluşur. Boyutu ve kampanyanın süreci boyunca bu görselle tanınacağınız için hazırlanacak olan görselin manipülatif bir tarafı olması ve kullanıcıları harekete geçirmesi gerekir.

3- Google Harita Reklamları

Google harita reklamları bölgesel çalışmalarda büyük önem taşır. Sadece belirli bir lokasyonda ya da belirli bir şehirde tanınmak ve bilinir olmak istiyorsanız. Bu çalışma sizin için olmazsa olmazlardandır. Örneğin İstanbul’da bir araç yıkama işletmeniz var ve hedefiniz tüm İstanbul’da ki insanlar işte Google harita reklamları o bölgede ki insanları size yönlendirmesini sağlayacak reklam türüdür.

4- Gmail Reklamları

Gmail reklamları gelen kutunuzun en üst sekmesini işgal eder. Kurumsal bir sektörde iseniz bu çalışma oldukça önemlidir çünkü rakipleriniz bile mailerini kontrol ederken sizin reklamlarınız görebilir. Bu sayede hazırlanan reklam onlara bir göz dağı vermenin yanı sıra ilgili müşterileri mail yolluyla size bağlayacak ve ürün ve hizmetlerinizin onlara ulaşmasını sağlayacaktır. Hatta rakiplerinize bile çünkü onlardan iyi olduğunuzu bilereksize çözüm ortaklığı teklif edebilirler.

5- Youtube (Video) Reklamları

Her sektöre büyük faydaları olan çalışmalardan birdir Youtube. Video reklamları sektörünüzle ilgili kanallarda sizin yaptığınız çalışmalar tanıtılarak hedef kitlenizin sizi tanımasına ve sizin ürün ve hizmetlerinizi satın almaya yönlendirebilirsiniz. Hazırlanan kampanya örneği; bir oyuncak firması iseniz daha çok çocuk kanallarında yayınlanır.

Hazırlanan metin ve video çocukların bilinç altına işlenerek ürünü satın almaya yönlendirilir. Yani çocuk hazırlanan reklamdan etkilendikten sonra Annesine ve Babasına ürününüzü satın almak yönünde baskı yapacaktır. Bu da size %80 oranında bir dönüş sağlayacaktır. Kısaca yapılan yatırım en başta da bahsettiğimiz gibi %80 oranla size geri dönecek ve ürünlerinizin ve stoklarınızın tüketilmesini sağlayacaktır.

Sık Sorulan Sorular

  • Diğer mecralara göre artıları nelerdir?

Arama motorları kullanım paylarını araştıracak olursanız Google her zaman zirvede kalmaya devam ettiğini göreceksiniz. Bu pay %90’ının altına genellikle düşmüyor. Yani bu rakam Türkiye açısından baktığımızda 50 milyonluk bir kullanıcı demek.

Google’ı diğer mecralardan ayıran en önemli özellik aldığı ziyaretçi trafiğinin yanı sıra yapılan kampanyalardan alınan sonuçlardır. Trafiğin büyük payı da bunda yadsınamaz gerçekliği oluşturur. Diğer platformlarda sınırlı bir kullanıcıya hitap etmek varken gelin Google ile el ele 50 milyon Türk kullanıcıyı hitap etmeye başlayın. Eğer hedefiniz yurtdışıysa bu rakamlar daha da büyüyecektir.

  • Google Reklam sıralama nasıl yapılır?

Google reklam sıralamasında ki faktör geri dönüşlerle doğru orantılıdır. Yaratılan kampanyalardan alacağınız sonuçlar Adwords uzmanına bağlı olarak değişiklik gösterir. Kaliteli bir Adwords uzmanı ile çalışma süreniz boyunca zirveden düşmeyeceğinizi gözlemleme şansını elde edeceksiniz.

  • Reklamları istediğimiz şehir ve ülkelerde yayınlayabilir miyiz?

Elbette yayımlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin hedef kitlenizle alakalıdır lakin bir hacim olmadan bir ülke ya da şehirde reklam çalışması yapmak oldukça mantıksız olacaktır. Adwords uzmanlarının yaptığı ilk şeylerden biri de yapılacak olan çalışmadan ne kadar sonuç alabileceğini ölçmek olacaktır. Hedeflediğiniz kitlenin şehir ve ülkede yaptığı aramaların grafiğini ve raporunu aldıktan sonra bir strateji geliştirmeye başlar.

  • Reklamları istediğim saatlerde yayınlayabilir miyiz?

İstediğiniz zaman reklam çalışmasını durdurup, başlatabilir.İstediğiniz saatte aktif edebilirsiniz lakin bunun bir önemi yoktur. Reklam bütçeniz ancak kişiler sizi gördüğü ve reklamlarınıza tıkladığı zaman kayıp oluşturur. Buda Google’ın sunduğu en güzel avantajlardan biri yani alacağınız sonuçlarla doğru orantılı olarak Google sizden para talep eder. Yapılan çalışmaların sonucunda 7 Gün 24 saatboyunca satış yapma imkanı yakalamak varken neden belirli bir saat aralığındareklam yayınlayasınız ki.

  • Geçersiz tıklama nedir ve nasıl tespit edilir?

Geçersiz tıklama tespiti oldukça komplike bir iştir. Bu çalışma uzun bir sürecin sonucunda ortaya çıkarılır ve yapılan tespitin sonucunda bütçeden harcanan tutar geri alınır. Kampanyalarınızda Google Reklam Uzmanı ile çalışarak harcamalarınızın sekteye uğramasını önleyebilirsiniz. Aynı ip ve farklı ip hatta farklı bir binlerce ip’den yapılan tıklamaların tespitini yapıp tutarı geri kazanmak yollunda devamlı olarak size destek sağlayacaktır.

Kaynak: Reklam Uzmanı

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store