Google Reklam Uzmanı (Google Ads)

Google üzerinden hizmetlerinizi ve ürünlerinizi arayan herkese reklamlarınızı en kaliteli ve son derece alakalı kitlelere tanıtıyoruz. Adwords (Google Ads) Sertifikalı Google Reklam Uzmanı (Barış Dayak) ile çalışma ayrıcalığını yaşayın.

Google Reklamlar

Google Reklam Uzmanı kampanyalarınızı sizinle birlikte tasarlayarak piyasanın zirvesine doğru hareket etmenizi sağlar. Satış rakamlarınızın, her zaman reklam maliyetlerinizden daha yukarda olmasını sağlar.

Google Reklam Uzmanı Türkiye pazarında yükselmek isteyen firmalarla çalışıp, marka statüsüne geliştirilmesinde ve marka bilinirliğini artırmada önemli rol oynar.

Onlara yaratıcı çözümler sunarak işlerinin büyümesinde yardımcı olur. Yaratıcılığı ve Gelişimi beslemek adına sürekli olarak güncel bilgileri takip eder ve yeni güncellemelerle ilgili testler gerçekleştirir.

Kısa bir süre içinde yapılan çalışmaların sonucunu almaya başlarsınız. Tüm süreç boyunca hedeflenen rakamlara ve çok daha fazlasına ulaşırsınız.

Geliştirilen stratejiler hedef kitlenizi harekete geçirmeye yöneliktir. Google Ads Reklam Uzmanı sertifikası ve Google Partnerliği ile Ads kampanyalarınızı baştan aşağı değiştirir ve size bu alanda çözüm ortaklığı sunar.

Google Ads Nedir?

Google Adwords yeni adı Google Ads; en genel tabiriyle işletmenizin ürün ve hizmetlerini daha fazla kullanıcıya ulaştırmanızı sağlayacak dünyanın büyük bir kesimi tarafından kullanılan Google Arama Motorunun sunduğu reklam hizmetidir.

Ölçümleme sistemi ile sadece aldığınız tıklamaların sonucunda bütçenizden ödeme yapılması sayesinde birçok firmanın ve markanın Ads’i ilk tercih ettiği sistem yapıyor.

Ads reklamları tüm firmalara hizmet vermektedir. Küçük, orta ya da büyük ölçekli tüm işletmeler bu avantaj dolu dünyadan yararlanabilir. Bu sisteme dahil olduğunuzda hedef kitleniz için reklam kampanyaları geliştirebilecek ve daha fazla tanınma şansını elde edebileceksiniz.

Sadece sizi bilen müşterilerinize değil potansiyel müşterilerinize daha çabuk ulaşmanız sağlanacak. Google Adwords rakiplerinizi gerinizi geride bırakmanızı sağlayacak Sosyal Medya‘dan daha etkili yegane araçtır.

Minumum maliyet, Maksimum Performans

Doğru Google Reklam Uzmanı ile Çalışmanın Avantajları

- Daha Fazla Trafik

Google Adwords uzmanının gerekli ayarlamaları yapması dâhilinde hayal ettiğinizden çok daha fazla internet ziyaretçi trafiğine erişebilirsiniz.

- İlgili ve Doğru Ziyaretçiler

Reklam çalışmalarınızı bütçenize un uygun şekilde yapılandırırsanız; sadece reklamlarınızla ilgilenen kitleler tarafından görüntülenir.

- Düşük Maliyet

En iyi yapılandırma ve optimizasyon ile daha düşük bütçeler ile maksimum verimlilik alırsınız.

- Yüksek Dönüşüm Oranları

Mevcut reklam bütçeniz ile oluşturduğumuz reklam kampanyalarıyla mükemmel optimizasyon puanı ile kazancınızı yükseltmek mümkün.

Başarılı Bir Google Reklam Nasıl Olmalı?

” Doğru mesajı doğru anda ileterek başarıya ulaşacağız. ”

Google Ads reklamlarınızda sizi başarıya ulaştıracak belli etkenler mevcuttur. Ulaşmak istediğiniz kullanıcı ve hedef kitleler her zaman sade, anlaşılır, akılda kalıcı içerikler isterler. Reklamlarınızı süslemek yerine sade ve net terimler kullanarak içeriği zenginleştirmek önerilen yöntemler arasındadır.

Başarılı Google Reklamları Nasıl Olmalı ?

Reklam hesabının iyi bir şekilde yapılandırılması, doğru anahtar kelimelerin seçimi, dikkat çekici başlık ve açıklamalar, müşteriye dönüşen ziyaretçilerin izlenmesi ek olarak önerilmektedir.

Google Arama ağı reklamları (Google Ads Metin Reklamları)

Google Adwords işleyişi içerisinde arama ağı ile gerçekleşen metin reklamları çok büyük bir yer tutar. Bu nispetle; metin reklam türü çok önemli bir pazarlama iletişimi hâline dönüşmüştür.

Google Arama Reklamları

Genel itibarıyla metin reklamlarında, arama yapan internet kullanıcısına bu sonucun sponsorlu bir tanıtım olduğu belirtilir. Avantajı ise reklamlarınızın, internet kullanıcılarına doğrudan dilediğiniz arama kelimeleri ile gösterim şansını yakalamanızdır.

Standart bir metin reklamında üç temel unsur bulunmaktadır. Bunlar; başlık, açıklama ve görünen URL şeklinde belirtilir. İyi karakterize edilmiş metin reklamlar, potansiyel müşteri ya da kullanıcının da dikkatini çeker.

Bu doğrultuda öncelikle en dikkat çeken başlık kısmında etkili olmak gerekiyor. Bunun için anahtar kelimenizi başlıkta kullanmayı deneyebilirsiniz. İkinci önemli bölüm ise açıklama kısmıdır.

Ziyaretçinin İlgisini Çekmek

Açıklamada da uğruna reklam verdiğiniz hizmet yahut ürünü kısa bir şekilde tanıtmanız gerekmektedir. Dar hacimli bir alanınız olduğu için, her şeyi anlatmak yerine en vurucu nitelikleri yazmak, kullanıcıların ilgisini çekecektir. Metin reklamlarında son olarak, görünen URL olarak ifade edilen site adresiniz bulunmaktadır. Bu kısma sitenizin dilediğiniz URL’sini ekleyebilirsiniz. URL kısmı, arama sonuçlarında yeşil renk ile gösterilecektir.

Google Görsel Reklam Ağı (Google Ads Görsel Reklam)

İstatistikler, internet kullanıcılarının çevrimiçi oldukları zaman diliminin %95’ini internet sitelerinde geçirdiklerini göstermektedir. Bu da, Google ile anlaşma yapan milyonlarca internet sitesinde reklamlarınızı görüntülü olarak gösterme olanağının büyük bir fayda sağlayacağını kanıtlamaktadır.

Google Görsel Reklamlar

Görsel reklam ağının, metin reklamlarından bağımsız olan tarafı; potansiyel kullanıcıya o talep etmeden de bir talep daveti oluşturabilmenizdir.

Metin reklamlarında kullanıcının arama motorunda yazdığı anahtar kelimelere göre reklamlar süzüleceği için, talebini müşteri kendi oluşturur. Fakat Google Görsel Reklamlar’da, bu duruma ek olarak iyi tasarlanmış görsel bannerlar ile kullanıcının ilgisini çekmeniz mümkündür.

Bu durumda da tam anlamıyla hedef kitlenizden sapmamanız gerekmektedir. Bunun için, görsel reklamlarınızı belirlediğiniz anahtar kelime hedefleri ile uyumlu internet sitelerinde gösterebilirsiniz.

Reklam Dönüşüm Oranını Arttırma

Görsel reklam ağında bir diğer seçenek de remarketing işleyişidir. Çerezler yardımıyla gerçekleştirilen bu reklam türü, yeniden pazarlama anlamına gelmektedir.

Bir örnek vermek gerekirse; e-ticâret sitenize giren ve “Beton Saksıda Sukulent” ürününü inceleyen ama satın almayan bir internet kullanıcısı, siteden çıkıp başkaca sitelere erişim yaptığında satın almaktan vazgeçtiği ürünün banner reklamlarını görebilir. Böylece karar verme sürecini değiştirerek dönüşüm oranını artırabiliriz.

Google Harita Reklamları

İnternet dehlizinde Google Haritalar ile başlayan büyük devrim, reklamların da haritalar üzerinden kurgulanması gereğini doğurdu. Buna göre, artık Google Maps dâhilinde yapılan aramalarda da sponsorlu olarak firmanızın reklamını öne çıkarma şansına sahipsiniz. Bu pazarlama yöntemi ile daha çok telefon ile dönüşüm oranı yükseltilmektedir.

Google Mail (Gmail) Reklamları

Arama motoru devi Google’ın e-posta servisi olan Gmail, mevcutta dünya üzerinde 1,2 milyardan daha çok insan tarafından kullanılıyor. Bu bağlamda kullanıcı sayısının çok olması, Google’ı Gmail için de bir reklam hizmeti sunmaya zorlamıştır.

Gmail Sponsored Promotions (GSP) şeklinde ifade edilen Gmail reklamları, kullanıcıların Gmail sayfalarındaki muhtelif bölümlerde gösterilir. Üstelik Gmail reklamları mobil cihazlarda da optimum bir şekilde görüntülenmektedir.

Youtube Video Reklamları

Günümüzde popüler hâle gelen Youtube reklamları, reklam hedefinize ulaşmak için büyük fırsatlar sunmaktadır. Bu maksatla verdiğiniz her Youtube reklamı, aynı zamanda potansiyel müşterilere de hitap etme şansı anlamına geliyor.

Video reklamlar; Youtube üzerinde yapılan arama sonuçlarında, herhangi bir video izlenirken onun yanında, izlenilen videonun arasında video şeklinde ve izlenilen videonun arasında metin formatında verilebilir. Tabii ki, vereceğiniz reklamlar gösterimin olacağı videolar ile ilişkilendirilebilir. Böylece hedef kitlenizi daraltmış olacaksınız.

Örneğin; hayvan maması satışı yapan bir e-ticâret sitesinin video reklamı, hayvan bakımı ile ilgili bir Youtube videosunda gösterilebilir.

Google Reklam Hizmetleri

Google Reklamları

Dünyanın en popüler arama motoru konumunda olan Google üzerinde reklam vermek, doğrudan milyonlarca insana hitap etmek demektir. Böylece fizikî ortamda yapılamayacak denli reklam kampanyalarını, çok daha düşük maliyetlere internet ortamında Google üzerinden yapma olanağı bulunmaktadır.

Google (Ads) Reklam Uzmanı

Google Ads, kompleks ayar ve detaylandırmaları ile maliyet odaklı çalışan bir sistemdir. Bu nedenle bireysel çabalarla verilecek reklamlar hem faydalı olmayabilir hem de çok yüksek maliyetler ortaya çıkabilir. Google Ads reklam uzmanı, reklamların tüm optimizasyon sürecini inşa ederek, düşük maliyet ile yüksek dönüşüm oranı hedefler.

Google Reklam Ajansı

Reklam vermek için Google Partner olan Reklam ajanslarından alacağınız birçok hizmeti bizlerle iletişime geçerek faydalanabilirsiniz.

Google Reklam Ücretleri

Google Adwords de standart bir reklam ücreti bulunmamaktadır. Ücretler, reklam verilecek olan sektördeki mevcut rekabete ya da reklam için hangi konumda bulunacağınıza göre değişkenlik göstermektedir. Öte yandan ücretler bakımından genelde dört tür maliyet çeşidi bulunmaktadır.

Tıklama başına maliyet (TBM), görüntüleme başına maliyet (GBM), edinme başına maliyet (EBM) ve bin gösterim başına maliyet (BGBM). Hepsi için hassas bir maliyet çıkarmak, Google Adwords uzmanının işidir!

Google Reklam Nasıl Verilir ?

Dünyanın en popüler online reklamcılık ağına reklam vermek için, bir Google Ads hesabınızın olması gerekiyor. Hesap oluşturduktan sonra genel reklam ayarlamalarınızı yapmalı, daha sonra hedef kitlenizi seçmeli, reklam bütçenizi ayarlamalı, ödeme ve fatura bilgilerinizi girmeli ve reklam verdikten sonra da raporlarınızı sürekli kontrol etmelisiniz.

Ancak bu işleyişin bir Google Ads uzmanı tarafından yürütülmesi, daha düşük maliyet ile daha çok performans getirecektir.

Google Ads Konusunda Sık Sorulan Sorular

* Google Reklamların Diğer Mecralara Göre Artıları Nelerdir ?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) menşeli bir kredi derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poor’s tarafından yapılan bir araştırmada, dünyanın en popüler arama motorunun Google olduğu belirlendi.

Öte yandan Vividence Corporation’un araştırmasında da, katılımcılar arama motoru deneyimlerini değerlendirdiklerinde %89 gibi ezici bir çoğunluk Google’ın en sık kullanılan arama motoru olduğunu belirtti. Buna göre Türkiye’de 38 milyon, dünya üzerinde de 3 milyarlık internet kullanıcısına hitap etmek için Google, en doğru tercih olmaktadır.

Öte yandan Google Adwords, detaylı raporlama yeteneğinin yanı sıra çok daha kompleks hedef kitle seçimlerine imkân tanımaktadır.

* Google Ads Kampanya Türleri Nelerdir ?

Google reklamları kapsamında verdiğimiz hizmet türleri; Arama ağı kampanyası, görüntülü reklam ağı kampanyası, alışveriş kampanyası, video kampanyası ve uygulama kampanyası olarak sıralanabilir.

* Reklam Vermek İşimde Bir Fark Yaratır Mı?

Google reklamları kapsamında verdiğimiz hizmet türleri; Arama ağı kampanyası, görüntülü reklam ağı kampanyası, alışveriş kampanyası, video kampanyası ve uygulama kampanyası olarak sıralanabilir.

* Web Sitem Yok, Reklam Verebilir Miyim ?

Web siteniz olmadan da reklam verebilirsiniz. Ancak bu şekilde reklam verdiğinizde etkisi sınırlı olacaktır. Web sitesi olmadan reklam verebilmek için en az bir tane sosyal medya hesabınızın olması gerekiyor. Bu konuda en çok tercih edilen sosyal medya platformu Facebook’tur.

Facebook’un işletme sayfası hesabı, internet sitesi olmadan da firmaların ürün ve marka reklamlarını yapabilmelerine olanak sağlar. Ancak arama motorlarında internet sitesi üzerinden yapılacak olan reklamların etkisi kadar etkili olmayacaktır.

Google Reklamlar için İşletmenize Özel Web Tasarım ihtiyaçlarınızda iletişime geçebilirsiniz. barisdayak.com

* Google Ads Reklamlarında Demografik Hedefleme Yapılabiliyor mu?

Sosyal medya reklamlarında olduğu gibi, Google reklamlarında da demografik hedefleme yapılabilir. Demografik hedefleme; yaş, cinsiyet, ebeveyn olma durumu gibi seçenekleri kapsar.

* Google Reklamlarda Ülke veya Bölge Hedeflemesi Yapılabiliyor mu?

Google reklamlarda birçok seçenek mevcuttur. Ülke ve bölge seçimi de buna dahildir. Harita üzerinden yapacağınız seçimlerle ülke ve bölge hedeflemesi yapabilirsiniz. Özellikle belli bir bölgede hizmet veren işletmelerin yararlanabileceği bir seçenektir. Mesela Ankara’nın Elvankent semtinde oturuyorsunuz ve burada potansiyel müşteri hedefine ulaşmak istiyorsunuz.

O zaman haritada işletmenizin bulunduğu konumu belirlersiniz ve verdiğiniz reklamlar, o bölgede yaşayanlara ulaşır. Böylelikle bütçe tasarrufu da gerçekleştirmiş olursunuz.

* Arama ve Görüntü Reklam Modelleri Arasındaki Fark Nedir?

Google Search reklamları, potansiyel müşterilere ulaşmanızı sağlayan arama ağıdır. Bunu da odak anahtar kelimeleri kullanarak yapar.

Arama ağında yayınlanan reklamlar ise aynı zamanda ağın iş ortakları tarafından metin reklamları şeklinde görüntülenir. Görüntülü reklamlar 2 milyondan fazla web sitesinin yer aldığı gruplarda yer alır. Görüntülü reklamlar ise kişiler tarafından aramaya gerek kalmadan görüntülenir.

* Google Ads Alışveriş Reklamları Nasıl Yapılır?

Alışveriş ile ilgili Google Ads aracılığıyla reklam yayınladığınızda, Google Ads reklam verdiğiniz ürünle ilgili detaylı bilgileri kullanıcılara ulaştırır. Alışveriş reklamları oluşturmak için Google Merchant Center aracı kullanılır. Burada ürün reklamı ile ilgili bilgiler hazırlanır ve Google Adwords alışveriş kampanyaları hazırlanır.

Adwords Reklam Bütçeleri Nasıl Belirlenir?

Reklamı ne şekilde yayınlayacağınıza göre bir bütçe belirleyebilirsiniz. Yani reklam hedefleme kriterlerinize göre reklam bütçenizi ayarlayabilirsiniz. Dilerseniz reklam bütçenizi değiştirebilir ya da iptal edebilirsiniz. Günlük olarak belli bir bütçe belirleyip, iptal edilene kadar bu bütçe üzerinden reklam kampanyalarınızı yürütebilirsiniz.

* Remarketing Nedir ?

Yaptığınız bir reklam çalışması sonucunda, potansiyel müşterilere tekrar ulaşmanızı ifade eder. Yeniden pazarlama olarak dilimize çevrilen bu kavram, yayınladığınız reklamları, Google ya da internet üzerinde bulunan iş ortaklarınızın sitelerini gezen kullanıcıları stratejik olarak konumlandırmanızı sağlar.

Bu şekilde yapılan bir çalışma sonunda, markanızın bilinirliği artar ve hedef kitleye ulaşmanız daha da kolay hale gelir.

* Rakiplerin veya Kötü Niyetli Kişiler Reklamlarıma Tıklayarak Bana Boşa Para Harcatabilirler mi ?

Google algoritmaları gelişmiş bir yapıya sahiptir. Bunun anlamı, gelişmiş bir güvenlik teknolojisiyle reklam gönderileriniz güven altında demektir. Dolayısıyla kötü niyetli kişiler ya da rakiplerinizin reklamlarına yönelik uygulamak isteyecekleri sabotajlar engellenecektir.

Aynı IP adresinden 100 defa tıklansa bile Google bunu 1 tıklama sayar ve ona göre ücretlendirir. Yani her tıklama farklı bir müşteri anlamına gelmektedir.

* İlk 3 Sırada Görüntülenen Reklamlar Google’a En Çok Ücret Ödeyenler midir?

Google reklam uzmanından yardım alırsanız, reklam gönderileriniz optimum şekilde yapılandırılır. Dolayısıyla doğru stratejilerle Google’da ilk 3 sırada reklamlarınız yayınlansa bile düşük bütçeli ücretler ödersiniz. Arama motorlarında sağ tarafta çıkan reklamlarda ise biraz daha yüksek reklam ücretlerinin olduğu söylenebilir.

* Geçersiz Tıklama Nedir ? Nasıl Tespit Edilir ?

Google, hem reklam yayıncıların hem de reklamverenlerin haklarını korumakla mükelleftir. Bu doğrultuda, haksız kazanç ya da gelir kaybı sağlayacak olan geçersiz tıklamaya karşı da gerekli hassasiyeti göstermektedir.

Bunun için sistem içerisinde geliştirilen özel bir algoritma bulunmaktadır. Bu algoritma, farklı değişkenler dâhilinde IP adresleri ile de takip sürecine girişerek geçersiz tıklamaları tespit edebilmektedir.

* Google Reklamlarda Sıralama Nasıl Elde Edilir ?

Hiç şüphesiz, bir konu hakkında ilk defa reklam veren siz olmayacağınız gibi, mevcutta başkaca benzer reklamlar da sizinki ile birlikte gösterime girecektir. Burada da, reklam sıralamasının önemi devreye girmektedir. Peki, Google reklam sıralaması nasıl gerçekleşiyor?

Birçok sacayağı bulunan sıralamada temel olarak reklam teklif tutarı, reklam kalitesi, sizin reklamınız ile birlikte o sayfada gösterilen diğer reklamların durumu, tıklama oranları gibi birçok etkeni sayabiliriz. Bu etkenleri doğru bir şekilde kullanarak reklamlarda da en üst sıraya çıkmak için, Google Adwords uzmanından yardım almanız gerekmektedir.

* Reklamları İstediğimiz Şehir ve Ülkelerde Yayınlayabilir Miyiz ?

Google Adwords, size detaylı bir coğrafi konum hedefleme imkânı tanımaktadır. Bu maksatla bir ilçe, bölge, ülke, hatta belirlediğiniz alanın etrafındaki sahalarda dahi hassas reklam gösterim ayarlaması yapabilirsiniz. Google Ads de coğrafi konum hedefleme, reklam maliyetinizi düşürecek çok önemli bir ayrıntıdır.

* Reklamları İstediğim Saatlerde Yayınlayabilir Miyiz ?

Tabii ki! Google’ın reklam esnekliği bu konuda bize yardımcı olmaktadır. Dilediğiniz günlerde ya da saatte reklam yayıncılığı yaparak, doğrudan hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.