Profesyonel Seo Uzmanı İle Yükselmeye Başlayın!

Profesyonel Seo Uzmanı ve Hizmetleri

Yükselişe geçmek, rakiplerini geride bırakmak ve her zaman ilk tercih olmak mı istiyorsunuz? Cevabınız profesyonel bir seo uzmanından geçer.

Seo, arama motorlarında yükselmenizi, sahip olduğunuz web sitesinin her bakımdan iyileşmesini ve tabi ki tüm rakiplerinizi geride bırakmanız için yapılan çalışmaların bütünüdür. Bu süreçte size öncülük edecek kişiye ise Seo Uzmanı denir. Seo uzmanının görevleri, yönetimleri ve yükümlülüklerini sizler için hazırladık. Eğer web siteniz için profesyonel bir çalışma istiyorsanız, önceliğiniz mutlaka tercih edeceğiniz seo uzmanının referanslarını ve hangi çalışmaları yapacağı hakkındaki detaylı bilgiye sahip olmanızdır.

Şimdi gelelim Seo uzmanın yükümlülüklerine;

  1. Rakip Analizi Yaparak, Eksiklikleri Tespit Etme Ve Onarma

Markalaşma yolunda ilerleyen tüm firmalar hali hazırda bir web sitesi sahibidir. Ancak sadece bir sitenin temsilciliği yetmemekte. Web sitesi için kapsamlı ve uzun soluklu bir seo çalışması demek, tüm rakipleri geri plana atarak uzun süre kalıcılığınızı aynı noktada tutabilmek demektir. Yani, 3 ay seo çalışması yapılıp ardından 1 yıl hiçbir iyileştirme yapılmaz ise kuvvetle muhtemel diğer rakipleriniz tek tek sizi geri plana atar. Sanal pazara her gün yenisi dâhil olan rakipleriniz yükselişe geçerken, sizse tekrar nasıl yükselirim derdine düşersiniz.

Peki Seo Uzmanı Sizin İçin Ne Yapar?

Önceliği sahip olduğunuz sitenin konumudur. Konumunuzu gözlemler, sitenin genel kontrolünü sağlar ve kısmi eksikleri raporlar. Ardından ki bu en büyük husustur, Rakip analizini gerçekleştirir. Site içi optimizasyonunu inceler. Markasının bilinirliğini analiz eder. Şehriniz, konumunuz, anahtar öbekleriniz, görsel zenginliğiniz ve birçok etkeni diğer rakiplerinizle kıyaslar. Rakibinizin backlinkleri’nin kalitesini ve sayılarını raporlar. Ve tedavi süreci burada başlar.

stratejisini oluşturur ve rekabet analizi için kolları sıvar. O doktor, web siteniz ise artık bir hastadır. Onu mümkün olduğu en kısa sürede iyileştirmeye ve taburcu etmeye bakar. Tabi ki taburculuktan kastimiz rakiplerine fark atarak, elde edilen başarıyı taçlandırmak. Mevcut sitenin teknik kontrol ve alt yapısı incelendikten sonra, bağlantı kaynakları, içerikleri, kısacası tüm zayıf yanlarını, rakipleri gözüyle inceleyerek hata ayıklar.

2. Anahtar Kelime Analizi ve Kullanım Doğruluğu Stratejisi

Profesyonel seo için bu oldukça önemli bir konudur. Web siteniz ne kadar donanımlı olursa olsun, anahtar kelime barınmayan tüm kaynaklar arama motorlarında kaybolup gitmekte. Yani içeriğinizin ne üzerine yoğunlaştığını belirten bir başlık, başlığı destekleyen bir görsel ve görselinizin anahtar kelimesi. Bir kullanıcı kombi tamiri hakkında arama motoruna muhtemelen x kombi tamiri yazacaktır. Siz eğer her ayrıntıyı bütünleyerek bir anahtar kelimeye yoğunlaşırsanız, kullanıcının aradığı firma siz olursunuz. Bu demek değildir ki her yere x kombi tamiri yazmak.

Kullanım doğruluğu stratejisi bu noktada seo uzmanınızdadır. O nerede ne şekilde anahtar kelime geçmesi gerektiğini iyi bilir ve uygular. Web sitesini sadece bir anahtar kelimeden oluşturmaz. Her ürün ya da her hizmet için ayrı ayrı cümleler bulur ve arama motorlarının bu kelimeyi sevmesini sağlar. Hacmi en yüksek kelimeyi bulur ve sitenize entegre eder. Rakiplerinizin anahtar kelimelerini geçebilecek ama aynı konsepte olacak yeni kelimeler türetir. Örneğin, ‘’kışlık mont fiyatları’’ olan bir anahtar kelimenin, ‘’defacto kışlık mont fiyatları’’ olması tabi ki defacto markasını birkaç adım yükselişe getirir. Yani satış yapabilmeniz için ziyaretçilerinizi müşteriye döndürmek Seo Uzmanının en büyük çabasıdır.

Unutulmaması gereken husus şudur ki, asla anahtar kelime düzenlerken, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri göz ardı etmemek. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler sizi diğerlerinden ayırır ve arama motorlarının kapasitesinde hala yeriniz olduğu anlamına gelir.

3. Seo Uyumlu İçerik Hazırlama

Diğer bir hedefte şüphesiz seo uyumlu makalelerdir. Anahtar kelimelerin doğru kullanımı ile arama motorlarının belirlediği kriterler de yazdıracağınız makaleler, web sitenizin donanımlı ve birbirini tamamladığı etkenler olarak görülür. Profesyonel bir seo uzmanı, bunu da sizin için halleder. Seo uzmanlarının birçoğu bu içerikleri kendi oluşturabildiği gibi, bir çoğu da editörlerine vereceği talimatlar ile gerekli ihtiyaçlarını karşılatır. Organik aramalarda üst sıralara çıkmanın temelleri içeriklerden oluşur. Sattığınız ürün ya da hizmetiniz hakkında oluşturulması gereken makale, özgün, kullanıcı odaklı ve kelime sayısı ile ölçülür.

Google ve sosyal medya arasında süren çekişme olsa dahi Google sosyal medyaya bu konumunu kaptırmayacak gibi gözüküyor. Yani aslında seo oldukça önemli, çünkü Google adwors ile kitlenize ulaştırdığınız reklamı, daha sonra sosyal medya desteği ile daha da geniş kitlelere ulaştırabiliyorsunuz. Bu durumda zamanla tüm müşterilerinizin sizi takip etmesine ve sonraki ürün veya hizmetlerinizden haberdar olmalarını sağlıyor. Buda demek oluyor ki yapılan seo çalışması ve gerekli reklam stratejileri ile artık kalıcı bir müşteri portföyü sahibisiniz. Seo uyumlu içerikleriniz hazır ise artık Google algoritmalarının web sitenizi ziyaret etmelerini bekleyebilirsiniz. Onlar en doğru bilgiyi ve benzersiz olanı sever, seo uzmanınız da bunu en iyi bilendir.

4. Dış Kaynak Kullanımı ( Backlink)

Seo uzmanınız sitedeki incelemeleri, iyileştirmeleri ve gerekli düzenlemeleri bitirdikten sonra sıra dış kaynaklara gelir. Nedir bu dış kaynak? Dış kaynak dediğimiz aslında backlinklerdir. Yani, farklı bir web sitesinin içerisinde size ait bir makale, banner veya bilginin sizi tavsiye etmesidir. Backlink oldukça hassas bir konudur. Örneğin çok fazla tavsiye edilirsem trafiğim çok yükselir düşüncesi yanlıştır. Ya da çok ünlü bir web sitesi beni tavsiye ederse harika olur, da yanlıştır. Burada ki ayrıntı şudur, Google.

Google’ı manipüle ederek aldığınız tüm backlinkler çöptür. Backlinkinize ait bir makale düşünün, kullanıcı okudu ve web sitenize yönlendi. Ancak backlink te bahsettiğiniz hiçbir ürün ya da hizmeti sitenizde göremedi, kandırılmış hissine kapıldı ve Google (Penguen Algoritma) bunu hemen anladı. 1–2–3 derken Google olaya el attı ve gerekli cezaları sitenize verdi. Seo Uzmanı Doğal Backlink alır ve sitenizin kullanıcılar tarafından olumlu geri bildirim almasını sağlar.

Peki Doğal Backlink Nasıl Alınır?

Önceliğiniz neyi satmak için backlink almak istediğinizdir. Konuyu netleştiren seo uzmanınız, en yüksek hacme sahip anahtar kelime bazında ve tabiki seo uyumlu bir makale hazırlar. Anahtar kelimeyi, Google anahtar kelime planlayışında test eder, yaptığı analize göre makaleyi hazırlar. Ardından rakip analizine tekrar döner ve rakibin seçtiğiniz anahtar kelimede ki yükselişini inceler. Seo uzmanının kullandığı birçok seo aracı vardır, bunları da diğer maddemizde açıklayacağız. Bu araçlar ile sağlam bir backlink kaynağı bulur ve hazırlanan içeriği pazarlama yoluna düşer. Bütçe burada oldukça önemlidir. Ücretsiz backlink alımıda yapılabilir, çok yüksek meblağlara da. Önemli olan Seo Uzmanınızın bunu daha önce çok kez yaptığı ve başarılı sonuçlar elde ettiğidir.

5. Seo Araçlarını Profesyonelce Kullanma

Seo uzmanının en büyük destekçisi seo araçlarıdır. Web sitenizin performansı için kullanılan bu araçların büyük bir bölümü ücretlidir, ancak seo uzmanınız zaten bunlara sahiptir. Google’ın elbette ki seo araçları vardır, ama rakiplerinizi geride bırakmak için daha donanımlı araçlar kullanmak seo uzmanı tarafından tercih edilir.

Nedir Bu Seo Araçları?

  • Google Search Console ( Google web yönetici araçları)
  • Ahrefs
  • Majestic Seo
  • Seoprofiler
  • Gtmetrix
  • Buzzsumo
  • Metaforensics

Seo araçlarının bazıları ve en çok kullanılanları bunlardır. Her biri ayrı ayrı özellikleri kapsayabilir. Örneğin metaforensics seo aracı, site içi analizi konusunda başarılıdır. Site içi link sayısı, başlık, etiket, Robots.txt. dosya doğrulama, site dışı link sayısı, anahtar kelime yoğunluğu tespiti ve kod oranı ölçümlerini gerçekleştirir. Kısaca site içi seo hakkında tüm analizi yapar ve arama motoru gözüyle hataları tespit eder.

Diğer bir örnek ahrefs. Ahrefs seo uzmanlarının en çok kullandığı ve ücretli bir araçtır. Ancak müthiş donanıma sahiptir ve seo uzmanı için gerekli tüm verileri hazırlar. İş yükünü hafifletir ve geriye sitenizin yükselişini izlemeniz kalır.

Profesyonel bir seo hocası demek, ticari işletmenizin dijital pazarda kalıcı olmasını ve bilinirliğinin korunmasını sağlayandır. Size 1 ayda ilk sırada olacaksınız diyen bir kişi ile çalışmak (kandırılmak) yerine en az 1 yıl çalışma öneren seo uzmanlarını tavsiye edebiliriz. İşinin ehli bir seocu, arama motorlarında değerini yükseltir. Müşteri odaklı çalışır ve ziyaretçilerinizin müşteriye dönmesini sağlar.

Kaynak:

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store