Seo’da Organik Trafik Artırma Yolları

Google arama motorunun yapmış olduğu son güncellemeden sonra, internet siteleri ve SEO cephesinde değişiklikler meydana geldi. yani Google internet sitesi sahiplerine, “emeksiz yemek olmaz” demek istiyordu, bu son güncellemesinde. SEO çalışmalarının amacı zaten organik trafik ve site trafiğini artırmaktır. Ancak bugüne kadar bu işlem, kullanıcı satın alınarak yapılıyordu. Yani organik olarak gerçekleştirilmiyordu. Artık bundan sonra organik trafik elde etmek, internet sitesi sahipleri için bir zorunluluk haline geldi.

Biz de bu yazımızda, organik trafik artırma yollarından bahsedeceğiz ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşacağız. Haydi başlayalım.

Tüm Olay Basitlikte

Site Haritasını Oluşturdunuz mu?

Robot.TXT Dosyasını Mutlaka Kontrol Edin!

Bu yüzden Robot.txt dosyası içinde yer alan komutları kontrol edin. Eğer kodlama hakkında bilginiz yoksa bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Artık Anahtar Kelime Önemli

İnternet sitenizde oluşturduğunuz her gönderinin ya da makalenin bir amacı bulunmalıdır. Çünkü bu unsurlara göre anahtar kelime belirleyerek SEO çalışması yapacaksınız.

Anlattıklarımızı bir örnek ile daha da anlaşılır hale getirelim. Mesela, “SEO çalışmalarında dikkat etmeniz gereken 10 adım” başlıklı bir makale yazdınız. İşte başlıkta yer alan “SEO” kelimesi anahtar kelimedir ve aynı zamanda odaklanmanız gereken kelimedir.

Ancak şöyle bir durum var. Google arama motorunun yaptığı son güncellemeden sonra, uzun kuyruk anahtar kelimeler önem kazanmaya başladı. Yeni çıkan güncellemeye göre başlığı şu şekilde atabiliriz: “Organik Trafik Çalışmalarında SEO etkisi”

Uzun kuyruk kelimeler, en az iki kelimeden oluşmalıdır. Tabi ki çok fazla uzun olmasına gerek yok. Sonuçta kullanıcı faydasını da gözetmek gerekir.

Kullanıcılar Ne İster?

İşte kullanıcı istekleri bu denli önemlidir. Sitenizi yoğun bir şekilde ziyaret eden kişiler, sizin hedef kitlenizdir. Bu kitlenin ne istediğini tam olarak belirleyebilirseniz, sitenize daha fazla sayıda insan çekebilir ve mevcut olanların da sürekli olarak sitenizde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Sitenizin İçi Dışı Bir Olsun

Yeni bir makale hazırlamışsanız, daha önceki yazdığınız makaleyi referans göstererek, kullanıcıların daha detaylı bilgiler almasını sağlayabilirsiniz. Biz buna iç link verme diyoruz.

Aynı şekilde konuyla alakalı, makalenizde çok fazla detaya giremiyorsanız, konuyla ilgili dış bağlantı vererek, kullanıcıların o konu hakkında daha fazla bilgiye erişmesini sağlarsınız. Ayrıca Google bu hareketinizden dolayı sizi ödüllendirir. Buna da dış link verme diyoruz.

Sitenizde Başlığın Önemi

Faydalı olabileceğini düşündüğünüz bir konuda, arama motorunda araştırma yaptığınızda, önce başlığa bakarsınız ve “evet! işte! Bu makaledeki bilgiler benim işime mutlaka yarayacaktır” izlenimini edinirsiniz.

Aradaki farkı anlamak için basit bir örnek verelim:

Mesela bitkiler konusunda bir makale yazacaksınız. Şöyle bir başlık atarsanız, “Bitkilerin yararları” muhtemelen çok sıkıcı bir başlık olacaktır ve insanlar başlığı görür görmez, arayışlarına devam edeceklerdir. Ancak başlığı “Bitkilerdeki inanılmaz mucizeler” diye atarsanız, insanlar daha başlığı görür görmez heyecanlanacak ve hemen okumaya başlayacaklardır. Tabi ki başlığın içinin de dolu olması gerekir. Yani şöyle düşünün başlıkla iyi bir yazı olduğu taahhüdünü veriyorsunuz ve bu taahhüdü yerine getirmeniz gerekiyor. Eğer başlıkla, başlığın devamı birbirini tutmuyorsa, insanlar bir daha yazılarınızı okumazlar.

Rakiplerinizi Tanıyın

Kaynak: Seo Blog

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store