Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Uzmanı ile Sosyal Medya hesaplarınızı en etkili şekilde yöneterek düşük bütçeler ile en iyi etkileşimin sağlanmasında önemli rol oynamaktadır.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanı ve Hizmetleri

Kullanıcı sayısının her geçen gün arttığı Sosyal Medya platformları genişliyor ve daha karmaşık hale geliyor. Karmaşa arasında kaybolmamak ve özellikle ticari faaliyetler açısından önemli olan sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmak için bir uzman ya da danışman yardımına ihtiyaç var. Sosyal medya yönetimi, gerçekleştirilirken birçok unsura dikkat etmek gerekiyor.

Özellikle sosyal medyada marka yönetimi, ticari faaliyetle bulunan işletmeler için önemlidir. İyi bir danışmandan yardım alındığında, marka yönetimi ve diğer etkinlikler verimli bir şekilde yürütülebilir.

Sosyal medya danışmanı, işletmelerden alınan verilerden yola çıkarak, etkili bir reklam kampanyası hazırlanması, iyi bir algı oluşturulması ve markaların rekabeti konularını kapsar.

Sosyal medya yönetimi fiyat konusunda da analiz ve strateji belirleme, sosyal medya danışmanının görevleri arasındadır.

Sosyal Medya Yönetimi ve Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Nedir? Kısaca tanımı: Kullanıcıların kendi ürettikleri, yazınsal ve görsel tüm materyalleri içeren içeriklerin yayınlandığı ve paylaşıldığı online platformdur.

Sosyal medya platformlarını dünya genelinde birçok kurum ve kişi kullanır. Bireysel ve kurumsal olarak; düşüncelerin, haberlerin, video ve görüntülerin, birçok konu hakkında bilgi veren yazınsal eserlerin hızlı ve etkili bir şekilde paylaşılmasına olanak tanır.

Yalnızca gazete ve radyonun olduğu bir çağdaki iletişim hızın ve paylaşım imkanını göz önüne alındığında, internet ve sosyal medyanın gücü oldukça fazladır. Mesela gazetelerin yaygın olduğu dönemlerde, insanların bilgiye ulaşması ve bilgiyi paylaşım hızları günler hatta haftalarla ölçülen bir durumdu.

Sosyal medyada ise bilginin paylaşım hızı anlık olarak gerçekleştirilebiliyor. Üstelik sosyal medya, bireysel ve kurumsal bazda birçok imkanı da beraberinde getirir.

Sosyal medya platformlarıyla insanlar düşüncelerini hiçbir sınır ve kural olmadan ifade edebiliyor.

Instagram Yönetimi ve Danışmanlığı,
Facebook Yönetimi ve Danışmanlığı
Youtube Yönetimi ve Danışmanlığı
Linkedin Yönetimi ve Danışmanlığı

İşletmeler açısından sosyal medya’nın birçok yararı bulunuyor. Bir işletme için önemli olan, potansiyel müşterilere ulaşmak ve bu müşterileri sürekli olarak elde tutmaktır. Sosyal medyada hesabı bulunan işletmeler, hedef kitlesine daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilir. Ayrıca düşük bütçelerle, sosyal medya hesaplarından reklam verilebilir. Maliyetler ve geri dönüşler göz önüne alındığında, geleneksel medyaya göre sosyal medyanın daha üstün olduğu söylenebilir.

Gelişimini büyük bir hızla sürdürmeye devam eden sosyal medya gelecekte, ticaretin en yoğun olarak yapıldığı yer olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

İyi Bir Sosyal Medya Uzmanı ile Çalışmak

Yapısı gereği sosyal medya birçok argümanın bir araya gelmesiyle oluşur. Canlı bir ekosistem gibi düşünülebilir. Bu yüzden sosyal medya danışmanı donanımlı olması gerekir.

İyi bir sosyal medya uzmanı:

* Grafik Tasarım Bilgisine Sahip Olmalıdır.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, sosyal medya kullanıcılarının ilgisi, yazınsal materyallerden, görsel materyallere kaydı. Bu yüzden sosyal medya uzmanının grafik tasarım programlarını bilmesi gerekir. Ayrıca, 3 boyutlu düşünebilme yeteneğine sahip olması gerekir. Hazırlanacak olan afişlerin görsel olarak iyi bir şekilde tasarlanması ve etkili bir sloganla süslenmesi, kullanıcıların gözünde kalıcı bir etki bırakacaktır.

* Web Yazılım Bilgisi Olmalıdır.

Yalnızca sosyal medya platformlarının bazılarını çok iyi kullanmak, sosyal medya uzmanı olmak için yeterli değildir. Aynı zamanda sosyal medya platformlarını yönetecek düzeyde yazılım bilgisine de sahip olmak gerekir.

* Analiz Yeteneği Güçlü Olmalıdır.

İşletmeler artık sosyal medya üzerinden, düşük bütçelerle, hedef kitlelerine kolaylıkla ulaşabiliyor. Ancak bu sürecin arkasında karmaşık işlemlerin yattığını belirtelim. Kullanıcı sayısının sürekli olarak artırılması ve elde tutulması, özellikle sosyal medya platformlarında güç bir iştir. Kullanıcı alışkanlıklarının analiz edilmesi ve analiz sonucunda izlenecek olan yol haritasının hazırlanması, sosyal medya uzmanının görev alanından bir tanesidir.

Mesela işletmenin sosyal medya hesabını takip eden bir kullanıcının, hesap ile nasıl etkileşime girdiği, yorum yapıp yapmadığı ya da hesaptaki beğeni paylaşım oranlarının değerlendirilmesi gibi işlerin, sosyal medya uzmanı tarafından takip edilmesi ve ne yapılacağını karar vermesi açısından önemlidir. Kullanıcı alışkanlıkları, haftalık ya da aylık olarak değişebilir. Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde, kullanıcı alışkanlıkları ve beğenileri de hızla değişmektedir. Bu değişime ayak uydurabilmek içinse, sosyal medya hakkında derinlemesine bilgi gerekir.

* Rakip Analizi ve Koordinasyondan Sorumludur.

İşletmelerin sosyal medya hesapları, aynı zamanda birçok birim ile de bağlantılıdır. Uzman ise bu bağlantıyı korumakla görevlidir. Birçok alanda faaliyet gösteren büyük bir şirketin sosyal medya hesabı; pazarlama, insan kaynakları, araştırma ve geliştirme, muhasebe ve diğer birimlerle etkileşim halindedir.

Aslında bir bütünün parçası olan bu birimlerde yaşanacak sorun, diğer birimleri de doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyecektir. Aynı alanda faaliyet gösteren diğer rakip firmaların, faaliyetlerinin de gözlemlenmesi gerekir. Mesela kuru gıda satışı yapan rakip bir işletmenin, sosyal medyada yapmış olduğu bir paylaşımın, birçok kişi tarafından beğenilmesi ve bu durumun bir sonucu olarak satışların artmasının sağlanması durumunun, uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir. İyi analiz edilen bu tür örnekler, uzmana her zaman için ilham kaynağı olmuştur.

* İçerik Pazarlaması Yapabilmeli.

Etkili ve yaratıcı, yazınsal ve görsel paylaşımlar, insanların ilgisini çeker. İyi bir uzman kelimelerle oynayabilmeli, bir ürünü ya da paylaşımın içeriğini farklı bir şekilde yansıtabilmelidir.İyi Bir Uzman ile Çalışmak, İşletmelere Çok Şey Kazandırır. İşinde iyi bir uzman ile çalışırsanız, para ve zamandan kazanabilirsiniz. Aslında bu durum tüm iş hayatında geçerlidir.

Sosyal medya gibi değişken bir ortamda ise işi şansa bırakmamak ve iyi bir uzmandan yardım almak bir zorunluluktur. Düşünün ki binlerce kullanıcı bir ürün hakkında olumlu ya da olumsuz yorum yapıyor. Sosyal medya uzmanının olumsuz yorumlara yaklaşımı, kızgın olan kullanıcının sakinleşmesine ve markanın ya da hesabın sürekli olarak takipçisi olmasına neden olabilir.

* Kalemi Güçlü ve Etkili Olmalıdır.

İçerik hem web sitelerinde, hem de sosyal medya platformlarında hâlâ önemini sürdürmektedir. İyi bir sosyal medya uzmanının hayal gücü geniş ve birçok üslubu yansıtacak düzeyde olmalıdır. Edebi yönü ağır basmalıdır ve bu yönünü etkili bir şekilde kullanabilmelidir.

Sosyal Medya Danışmanı Hizmetlerinden Kimler Faydalanmalıdır?

⇢ Küçük, Orta, Büyük Ölçekli İşletmeler ve Markalar

Küçük ölçekte faaliyet gösteren işletmelerin sosyal medya hesaplarının kontrolü, büyük ve orta ölçekli işletmelere göre daha kolaydır. Ancak yine de kapsamlı olduğu söylenebilir. Sosyal medya danışmanı, küçük ölçekli işletmeleri, sosyal medya kanalı yardımıyla yönlendirir. Markanın görünür ve bilinir olmasını sağlar.

İşletmenin büyümesi için gerekli olan faaliyetleri yürütür. Her işletme, doğası gereği büyüyüp gelişmek zorundadır. Gelişemeyen ve olduğu yerde sayan işletmeler, bir süre sonra yok olur ve faaliyetlerini sürdüremeyecek hale gelir. İşletmelerin büyüyüp gelişebilmesi için sürekli olarak görünür olması gerekir.

Dolayısıyla reklam faaliyetleri bu durumda önem kazanmaktadır. İyi bir uzman ise etkili reklam kampanyalarını, sosyal medya hesabı aracılığıyla yönetir ve geliştirir.

Orta büyüklükteki işletmeler için de yukarıda söylenenleri ifade etmek mümkündür. Giderlerin altında ezilmemek ve oluşturulan sistemi, istikrarlı bir şekilde devam ettirebilmek adına, gelirlerin artırılması gerekir. Bu da reklam faaliyetleri ile mümkündür.

Büyük ölçekli şirketlerin durumu daha karmaşıktır ve hassas bir ekonomik dengeye sahiptirler. Halk tabiriyle büyük oynarlar ve büyük kazanırlar. Ancak yapılacak olan en ufak bir hata bile, şirketin tüm yapısını geriye dönülmez bir şekilde bozar. Yani kazanç yüksektir, ancak risk de yüksektir. Özellikle halkla ilişkiler, pazarlama ve reklam departmanları, büyük şirketlerin hayati organları gibidir. İyi bir sosyal medya uzmanı, tüm bu departmanlar arasında sağlam bir köprü görevi görür.

⇢ Bireysel Hizmet Sunan Kişiler

Serbest olarak çalışan kişiler açısından da sosyal medya, etkili bir silahtır. Yapılan işlerin tam olarak hedef kitleye yansıtılması, serbest olarak çalışan kişiler için de gerekli bir durumdur. Sosyal medya danışmanı, freelance olarak çalışan kişilerin;

 • Var olan hesaplarının kontrolünü yapar. Eksiklikleri tamamlar ve olmaması gereken ifadeleri düzenler.
 • Profil bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak tamamlar.
 • İçerik planlaması yapar. Yazınsal ve görsel materyallerin etkili ve doğru bir şekilde ve zamanında paylaşılmasını sağlar.
 • Paylaşımlardan dolayı yapılan yorumlara cevap verir ve kullanıcıların nabzını tutar.

⇢ Blog Yazarlığı, Fotoğrafçı, Eğitmenler

Belli bir konuda, resim ve video barındıran içerikleri hazırlayan kişilere blog yazarı, yaptıkları mesleğe de blogger deniyor. 2000’li yıllarda ilk ortaya çıktığında, kişisel paylaşımların ağırlıkta olduğu bu meslekte artık daha çok kriter ortaya koymak gerekiyor. Hatta blog sitelerinden hatırı sayılır paralar kazanan kişiler bulunuyor.

Bu durumda ne kadar çok kriterin bulunduğunu bizlere kanıtlaması açısından önemlidir. İyi bir blog yazarının yalnızca, sahibi olduğu blog sitesinde içerik üretmesi yeterli değildir. Aynı zamanda daha çok kişiye ulaşabilmek için sosyal medya hesabının olması ve bu hesabın da aktif olarak yönetilebilmesi gerekir.

Ancak zaman sorunu vardır. Ayrıca sosyal medya yönetimi, blog yazarının yapamayacağı kadar kapsamlı bir iştir. Bu noktada devreye iyi bir sosyal medya danışmanı giriyor.

Daha çok kişiyle etkileşime girilmesi adına, sosyal medya uzmanlarının, blog yazarlarından bazı bilgileri edinmesi gerekiyor. Mesela;

 • Blog yazarının hedefi nedir?
 • Ne kadar bütçeye sahiptir?
 • Hedef kitlesi nedir?
 • Hangi sosyal medya mecralarında faaliyet gösterecektir?
 • Hangi tür içerikler, hesapta yer alacaktır?

Gibi soruların cevaplarının, blog yazarı tarafından verilmesi gerekir.

⇢ E-Ticaret Siteleri Sahipleri

Sosyal medya danışmanlık hizmetini kimler almalı sorusunun cevaplarından bir tanesi de, e-ticaret siteleridir. Sosyal medya hizmetleri, aynı zamanda e-ticaret sahipleri için de gereklidir. Ticaretini internete taşıyan kişilerin ya da kuruluşlarında sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanması, bir zorunluluktur.

Sosyal medya yöneticisi, ticari faaliyette bulunan firmaların, e-ticaret sitelerinde bulunan ürünlerini ya da markalarını ön plana çıkarır. Ürün tanıtımı, her zaman önemli bir iş olmuştur. Sosyal medya platformlarında yer alan kişilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak hazırlanan ürünlerin görünür olması gerekir.

Ürünün özellikleri detaylı ancak kullanıcıyı sıkmayacak şekilde hazırlanmalıdır. Gönderiler, bütçeye uygun olacak şekilde uzman tarafından, sosyal medyada reklam edilmeye hazır hale getirilir.

Sosyal medya danışmanlığı veren firmaların özellikleri:

 • Yaratıcılıktan ve kaliteden ödün vermezler.
 • İşletmelerin hedef kitlelere, daha kolay ulaşmasını sağlarlar.
 • İşletmelere ait markaların görünür ve bilinir olmasını sağlarlar.
 • Bünyelerinde birçok uzman bulundururlar. Grafik tasarım uzmanı, web tasarım uzmanı ve SEO Uzmanı, bu uzmanlardan bir kaçıdır.

Yukarıda özellikler aynı zamanda, sosyal medya danışmanlığı hizmeti nedir sorusunun da cevabı olmaktadır.

Sosyal Medya’nın Avantajları ve Faydaları Nelerdir?

* Marka Bilinirliğini Artırır

Milyarlarca kullanıcısı olan sosyal medyada marka bilinirliği, etkili pazarlama ile artırılabilir. Reklam maliyetleri ise oldukça düşüktür.

* Web Sitelerinin Trafiğini Artırır

İnternet sitelerinin sosyal medya platformlarında tanıtılması sayesinde, daha fazla kullanıcıya ulaşılabilir. Site bağlantısının paylaşılmasından sonra, site trafiğinin kısa sürede arttığı gözlemlenebilir.

* Yeni Müşteriler Edinmenizi Sağlar

Hedef kitle ya da potansiyel müşterilerin en yoğun olduğu alanlardır. Ayrıca müşterilere ulaşmak, sosyal medya platformlarında oldukça kolaydır. Kolay etkileşim sağlanabilir ve süreç iyi yönetilirse, yeni müşteriler bulunabilir.

* Hızlı ve Etkili İletişim Kurmayı Sağlar

Kullanıcılarla anlık iletişim sağlamak oldukça kolaydır. Etkili iletişimin sağlanması yeterlidir. Kullanıcıların yorumları veya mesajları iyi yönetilirse, potansiyel müşteriler, daimi müşterilere dönüşebilir.

* Marka, Ürün ve Hizmetlerin Tanıtımını Sağlar

Görsel ve yazınsal materyaller kullanılarak ürün ve marka tanıtımını yapılabilir. Hizmet tanıtımında da aynı durum geçerlidir. Eğer markalar ya da hizmetler, yaratıcı bir konsepte sunulabilirse, daha çok kitleye ulaşma fırsatı elde edilebilir.

* Düşük Bütçeli Reklamlar ile Ürün Satışları Artırılabilir

Birkaç dolarlık reklam bütçelerinden, birkaç yüz dolarlık bütçelere kadar, her bütçeye uygun reklamlar verilebilir. Reklamın verilme süresi ayarlanabilir. Reklam analizleri incelenerek, ne kadar süre daha reklam verileceği ya da reklamın nasıl daha fazla geliştirileceğine karar verilebilir. İyi ve düşük bütçeli reklamlar ile ürün satışları, hiç olmadığı kadar artırılabilir.

* Müşteri Görüşlerini Öğrenmeye Yardımcı Olur

Sosyal medya reklamları sonrasında, ürün satın alan müşteriler, geri bildirimde bulunurlar. Ürünün artı ve eksi yönlerini içeren yorumların ve görüşlerin, önemi oldukça büyüktür. Tüm bu yorum ve görüşleri hesabınızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca, yorum yapan kişilerin profillerini inceleyerek, ne tür kullanıcı alışkanlığına sahip olduğunu da anlayabilirsiniz.

* Duyuruda Bulunmayı Sağlar

Yapacağınız paylaşımlar arasında duyurularda, kullanıcılar açısından önemlidir. Duyurular çok farklı konuları içerebilir. Mesela yakın zamanda çıkaracağınız bir ürünü, önceden duyuru şeklinde haber verebilirsiniz. Ya da düzenleyeceğiniz kampanyalar hakkında bilgilendirme yapabilirsiniz. Üstelik tüm bu işleri, video ve resim gibi görsellerle süsleyerek yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Hizmetleri Nelerdir?

⇢ Sosyal Medya Analiz ve Strateji Oluşturma

Zaman ve enerjinin boşa gitmemesi için öncelikle ne istendiğinin belirlenmesi gerekir.

İşinde uzman bir kişi ile çalışmak, bütçenin boşa harcanmamasını sağlayacaktır. Özellikle uzmanın yapacağı analizler oldukça işinize yarayacaktır.
Sosyal Medya Hizmetleri

Oluşturulacak en iyi strateji, kolay uygulanabilen ve esnek olandır. Geri bildirimlerden sonra izlenecek yolun hızlı ve etkili bir şekilde uygulanabilmesi, iyi bir stratejinin göstergesidir.

İyi bir strateji uygulanabilmesinin en iyi yolu, analiz yapmaktır. Analiz ise bir tür önceki uygulamalardan ders çıkarmaktır. Ayrıca daha iyiyi aramaktır.

Sosyal Medya İçerik Yönetimi ve Planlamaİyi bir uzmanın size vereceği hizmetlerden bir tanesi de, hedef kitlenin doğru belirlenmesidir.

Sosyal Medya İçerik Yönetimi ve Planlama

⇢ Sosyal Medya İçerik Yönetimi ve Planlama

Sosyal medya içeriği, Sosyal Medya’nın bel kemiğidir. Görsel ve yazınsal her türlü materyalin kullanılmasıyla oluşturulur. Ancak bu materyallerin hayal gücüne ve yaratıcı düşünceye hitap etmesi gerekir. Yapılacak olan analizlerden sonra daha önceki paylaşımlar geliştirilebilir ya da örnek alınabilir.

Eksik olan tarafları tespit edilerek düzeltilebilir. Unutmayın, sosyal medya bulabileceğiniz en esnek alanlardan bir tanesidir.

Paylaşımların da iyi bir şekilde planlanması gerekir. İnsanların sizi daha iyi görebilmesi adına, sosyal medyanın kullanılma zamanlarının çok iyi analiz edilmesi gerekir. Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre, insanlar en çok sabah ve akşam saatlerinde sosyal medyayı yoğun bir şekilde kullanıyorlar.

İşe gidiş ve çıkış saatlerinin bu açıdan önemi büyüktür. Paylaşımların da bu zamanlara uyacak şekilde yayınlanması yararlı olacaktır ve daha çok kişiye ulaşma şansını artıracaktır.

Sosyal Medya Reklamları ve Pazarlama

Facebook Reklamları

Facebook Reklamları

1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan Facebook platformunda reklam vermek, işletmeler açısından büyük bir avantajdır. Reklam vermeden önce, hangi paylaşıma reklam vereceğinize karar vermeniz gerekiyor. Facebook platformunda, reklam türlerine karar verebilmenizin yanı sıra, diğer gönderileriniz için de reklam oluşturabilirsiniz.

Reklam vereceğiniz gönderiye karar verdikten sonra ikinci adım olarak, hedef kitleyi belirlemelisiniz.

Daha sonra ne kadar bir bütçe ile reklam yayınlayacağınız, Facebook tarafından size sorulacaktır. Bütçe ve zaman doğru orantılı olarak uygulanmaktadır. Dolayısıyla, reklamın uygulanacağı süreyi, doğru bir şekilde ayarlamanız gerekiyor.

Konum seçimi de reklamın etkili olabilmesi için önemlidir. Eğer küçük bir işletme sahibiyseniz, size yakın konum seçimi yapmanız yararlı olacaktır.

Yaş aralığı ve cinsiyet seçimini de, hedef kitlesine göre yapmalısınız. Aynı zamanda reklamı hangi dili bilenlerin görebileceği seçeneği de mevcuttur.

Kullanıcı davranışlarına göre de seçimi daraltabilirsiniz.

Reklam vereceğiniz gönderide mutlaka etkili bir görsel bulunmalıdır. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu, ilk etapta görsele odaklanır.

Instagram Reklamları

Instagram Reklamları

Ülkemizde Facebook’dan sonra en çok kullanılan sosyal medya platformu Instagram’dır. İşletmelere zengin reklam seçenekleri sunar. Instagram üzerinden reklam verebilmek için, Facebook İşletme hesabının olması gerekiyor. Eğer işletmelerin Instagram hesabı yoksa verilen reklamlar gri renkte görünüyor ve gelen yorumları cevaplamak mümkün olmuyor.

Facebook Business Manager uygulamasına Instagram hesabının eklenmesi gerekiyor. Power Editor uygulaması, Instagram platformundaki reklam işlemlerinin yapılabilmesine olanak sağlıyor.

Reklamda eğer video gibi materyaller varsa, 15 ya da 30 saniye uzunluğunda gösteriliyor. Ayrıca görsellerin ve videoların kare formatında olma zorunluluğu yok.

Reklam verdiğinizde hedef kitleye öneri olarak, sağ üst köşede “Sponsorlu” ibaresi yer alan gönderiniz gösteriliyor. Böylelikle diğer gönderilerden ayrılmış oluyor.

Sosyal Medya Konusunda Sık Sorulan Sorular

Sosyal Medya Yönetimi Nedir ?

Sosyal medyada bulunan hesapların nasıl kullanılması ve yönetilmesi gerektiğini belirleyen kurallar bütünüdür. Özellikle ticari ve kurumsal nitelikte olan hesapların yönetimi önemlidir. Kurumsal sosyal medya hesabı, aynı zamanda kurumsal nitelikteki firmanın kimliğidir.

Sosyal Medya Danışmanı Hangi Hizmetlerden Faydalanabilirim ?

Bizlerden sosyal medya danışmanı hizmeti aldığınızda:

 • Sosyal medya hesaplarınızı tespit ve takip ediyoruz.
 • Hesap profillerinizi düzenliyoruz.
 • Firma hesaplarınızı yönetiyoruz ve analizini gerçekleştiriyoruz.
 • Firmanıza ait ürünlerinizin analizini gerçekleştiriyoruz.
 • Rakip sektör araştırması yapıyoruz ve sonuçları size raporlar halinde sunuyoruz.
 • Hangi sosyal medya hesabını kullanmanız gerektiği ile ilgili danışmanlık yapıyoruz.
 • Sosyal medya içeriklerinizi planlıyoruz ve etkili paylaşımlar ortaya koymanızı sağlıyoruz.
 • Etkili reklam stratejileri belirliyoruz ve bu stratejileri hayata geçiriyoruz.
 • Yaptığımız tüm çalışmaları aylık olarak analiz edip, raporlar halinde sizlere sunuyoruz.

Sosyal Medya Danışmanlığında Çalışma Süreci Nasıldır ?

İşletmelerin ve bireysel hesabı olanların, sosyal medya hesaplarını tespit ediyoruz. Hesap profillerini düzenliyor ve doğru bilgilerin eksiksiz olarak girilmesini sağlıyoruz. Yönettiğimiz hesapların analizini yapıyor ve organik takipçilerin nabzını tutuyoruz. Marka, ürün ve hizmetlere ait reklamların takibini ve analizini yapıyoruz. Analizleri kapsamlı rapora dönüştürüyor ve hesap sahibine düzenli olarak sunuyoruz.

Sektör analizi yaparak, rakip firmaların hesaplarını inceliyoruz. Alınacak olan önlemleri planlıyoruz. Hangi sosyal medya platformunda markanın daha görünür olacağına karar veriyoruz. Reklam planlaması yapıyor ve hayata geçiriyoruz. Reklamların optimum hale gelmesini sağlıyoruz. Yukarıda saydığımız işlemler, sosyal medya danışmanı neler yapar sorusunun da cevabı oluyor.

Sosyal Medyada Ne Sıklıkta Gönderi Paylaşımı Yapılmalı ?

Hayatta muazzam bir denge olduğu gibi, sosyal medya uygulamalarında da geçerlidir. Çok az paylaşım yaparsanız, insanlar sizi tanıyamaz ve göremez. Çok fazla paylaşım yaptığınız zamanda insanlar sıkılmaya başlar. Haftada 3 paylaşım yapılması idealdir. Kullanıcılar nezdinde yapılan araştırmalarda bu sayıya ulaşılmıştır.

Sosyal Medya Danışmanlık Fiyatları ve Ücretlendirme Nasıl Yapılmaktadır ?

Satın alınacak olan hizmete göre ücretlerimiz farklılıklar gösteriyor. Firma bazında verdiğimiz hizmetlerde aylık bazda fiyatlar ve paket fiyatları mevcuttur. Paket fiyatlarında verilen hizmetlerin türü de yer alır. Fiyatlar hakkında bizlere ulaşarak, ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Sosyal medya danışmanlığı fiyatları ne kadardır sorusunun cevaplarından bir tanesi de, yaptığımız kampanyalarla ilgilidir. Dönemsel olarak düzenlediğimiz kampanyalarla biraz daha hesaplı çözümler uyguluyoruz. Fiyat kadar önemli olan bir konu da sosyal medya danışmanı ile neler kazanacaksınız sorusudur. Kaliteden ödün vermeden, yaptığımız çalışmalarla kısa sürede hedefe ulaşmanızı sağlıyoruz.

Sosyal medya yönetimi ve danışmanlığı fiyatları, hakkında bizlerden yardım alabilirsiniz. Sosyal medya yönetimi fiyat olarak biraz daha uygun çözümler sunuyoruz.

Sosyal medya danışmanlığı fiyat olarak yaptığımız işlemlere göre değişiklik gösteriyor. Analiz işlemleri, reklam bütçesinin ayarlanması, kampanyaların oluşması ve buna ilave olarak reklam içeriklerinin oluşturulması gibi işlemleri uyguluyoruz.

Sosyal medya danışmanlığı fiyatları, yönetimi yapılacak olan hesapların sayısına ve yapılacak işlemlere göre farklılık göstermektedir. Ancak ortalama bir rakam vermek gerekirse, ortalama olarak 1000 TL’den başlayan fiyatlar söz konusudur. Yapılan işin çokluğu ve uzmanlık gerektirmesi gibi unsurlara göre fiyatlar yükselmektedir.

Sosyal Medya Danışmanı Hangi Şehirlerde Verilmektedir ?

İletişim araçlarının çeşitli ve çok olması, danışmanlık hizmetinin her şehirden yapılabilmesine olanak sağlar. İstanbul, Ankara başta olmak üzere tüm şehirlerde, sosyal medya danışmanı hizmetleri verilebilir.

Facebook Reklam Ücretleri Neye Göre Belirlenir ?

Facebook reklam giderleri tamamen size aittir. Yani ne kadar bütçe ayırmışsanız, o kadar reklam verebilirsiniz. Düşük bütçeyle reklam verdiğiniz zaman, seçenekleriniz ve reklamlarınızı görecek olan kullanıcı sayısı azalır. Dilerseniz tıklama başına reklam seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Bu durumda reklam bağlantınıza tıklandığı zaman ücret ödersiniz. Eğer tıklama olmazsa, herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

Facebook Reklamları Nedir ?

Facebook firmasının, hesapları olan kişilere sunduğu reklam aracıdır. Kurumlar ya da ticari işletmeler, Facebook platformunda reklam verdikleri zaman; marka bilinirliğini artırırlar, markaların sosyal medya‘da görünür olmasını ve tanınmasını sağlarlar ve potansiyel müşteri bulma olasılıklarını artırırlar.

Sosyal Medya Yönetimi Ne Kadar Sürmektedir ?

Kesin bir zaman kısıtlaması yoktur. Eğer net bir cevap verilecekse, kişilerin ya da kurumların kendi istekleri ile hesaplarını kapatması zamanına kadar diye bir cevap verilebilir.

Sosyal medya çalışmaları ise sosyal medya hesabı var olduğu sürece devam eder. İnsanlar sürekli olarak sosyal medya ortamında etkileşim halindedir. Özellikle kurumsal firmaların sürekli olarak tanıtıma ve reklama ihtiyaçları vardır. Bu yüzden sosyal medya çalışmaları bir süreçtir ve sürekli olarak devam eder.

Sosyal Medya Hesaplarında Doğal Yoldan Takipçi Arttırıyor Musunuz ?

Organik takipçi artırma işlemini tercih ediyoruz. Ancak hızlı çözüm olması adına, işletmeleriniz adına reklam bütçesi ayarlıyor ve etkili reklamlar veriyoruz. Sosyal medya danışmanlığı hizmetimiz, her iki durumu da kapsıyor.

Sosyal Medya Yönetiminin Yanı Sıra Tasarım ve Paylaşım Yapıyor Musunuz ?

Yönetim hizmetinin yanı sıra; sosyal medyada yer alacak görsel ve yazınsal tasarımları da gerçekleştiriyoruz. Ayrıca hazırladığımız içerikleri düzenli olarak paylaşıyoruz. Tasarım aşamasında, sizlerle birlikte çalışıyoruz. Mesela önemli günlerde yapılacak olan paylaşımlarda kullanılacak resim ve video gibi materyallerin tasarımını sizlerle birlikte gerçekleştiriyoruz.

Minimum paylaşım adedi saklı kalmak üzere, aylık olarak ne kadar paylaşım yapılacağına, sizlerle birlikte karar veriyoruz.

Sosyal Medya Danışmanlık Hizmetini Kimler Almalı ?

Danışmanlık hizmetini herkes alabilir. Ancak bireysel hesaplardaki takipçi sayısı az ise, sosyal medya danışmanlığı hizmetine gerek yoktur. Kurumsal açıdan ise kesinlikle sosyal medya danışmanlığı hizmeti alınmalıdır. Nedeni ise kurumların hem takipçi sayısı çoktur, hem de kimlik çalışmalarının özellikle sosyal medya ortamında ciddi bir şekilde yürütülmesinin gerekliliğidir.

Sosyal Medya Reklam Bütçesi Nasıl Belirlenmektedir ?

Google Adwords, size detaylı bir coğrafi konum hedefleme imkânı tanımaktadır. Bu maksatla bir ilçe, bölge, ülke, hatta belirlediğiniz alanın etrafındaki sahalarda dahi hassas reklam gösterim ayarlaması yapabilirsiniz. Google Ads de coğrafi konum hedefleme, reklam maliyetinizi düşürecek çok önemli bir ayrıntıdır.

Sosyal Medya Yönetimi Faydalı Mıdır ?

Hem bireyler, hem de kurumlar açısından sosyal medya faydalı bir araçtır. Günümüzde sosyal medya uygulamalarının milyarları geçen kullanıcıları bulunmaktadır. Ticaret yapan kuruluşlar için potansiyel müşteri kaynağı demek olduğu gibi, farklı kültürlere ait olan insanların da birbirlerini tanımaları için sosyal medya eşsiz özelliklere sahiptir. Eski zamanlara göre insanlar sosyal medya uygulamaları sayesinde, duygularını ve düşüncelerini daha özgür bir biçimde ifade edebilmektedir.

Instagram’da Hedefleme Türleri Nelerdir ?

Instagramda reklam vermek, aslında Facebook’ta reklam vermek gibidir. Bilindiği üzere Facebook firması, yakın bir zaman önce Instagram sosyal medya platformunu satın aldı. Kısaca Instagram Hedeflme Türleri:

 • Reklamı verdiğiniz konuma,
 • Hedef kitlenin; yaş, cinsiyet, dil özelliklerine,
 • Hesabınızla ilgili olan bağlantılarınıza,
 • Hedeflediğiniz özel kitle seçimine,
 • Detaylı hedefleme yani ilgi alanları ve demografi durumlarına,

Göre farklılık göstermektedir.

Sosyal Medya Ajans (Firmaları) ile Sizden Alacağımız Hizmet Arasında Bir Fark Var Mıdır ?

Bizden alacağınız hizmet, firmalardan alacağınız hizmetten farklı olacaktır. Alanında uzman ve deneyimli personelimizle, bugüne kadar yüzlerce müşteriye hizmet verdik ve vermeye devam ediyoruz. Sosyal Medya Danışmanı hizmetinin yanı sıra, web tasarımı, SEO danışmanlığı, Google Reklam danışmanlığı gibi hizmetlerimiz de var. Tüm bu hizmetlerimizle kısa sürede hedeflerinize ulaşmanızı ve sonuç almanızı sağlıyoruz.

Sosyal medya yönetimi bizim uzmanlık alanımızdır. Bugüne kadar yaptığımız başarılı çalışmalar hakkında, sitemizi ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da hakkımızdaki yorumları inceleyebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Facebook Reklamları Satışların Artmasına Nasıl Katkı Sağlar ?

Ticari işletmeler için müşteri ve kazanç esastır. İşletmelerin amacı, ticari varlıklarını sürekli olarak sürdürmektir. Bu yüzden sürekli olarak müşteriye ihtiyaç duyarlar. Facebook reklamları da, işletmelerin potansiyel müşteri bulmaları için en iyi fırsatlardan bir tanesidir.

Bölgesel ya da küresel çapta potansiyel müşteriler, Facebook reklamları sayesinde daha kolay bulunur. Çünkü dünyanın birçok ülkesinde Facebook platformunun kullanıcısı bulunmaktadır. Facebook’ta reklam verdiğiniz zaman, kullanıcı havuzunda bulunan kişilere reklamlarınız gösterilir ve kullanıcıların sizi fark etmesi daha da kolay bir hale gelir.

hizmetlerden faydalanmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Fikirden