Wordpress Site Hızlandırma Yöntemleri

Wordpress Site Hızlandırma Teknikleri

WordPress Site Hızlandırma; Web sitelerinin kullanıcı deneyiminin yüksek olması, ziyaretçilerin daha aktif sitede gezinmelerine olanak sağlar. WordPress, Joomla veya özel yazılım sitelerin hızlandırılması, site için yapılacak ilk iyileştirilme sürecidir. Ne kadar hızlı ve sayfalar arası geçişin kolay şekilde olması sağlanırsa, siteye giren ziyaretçilerin o kadar çabuk bilgi edinme ve sitede kalış sürelerinin uzamasını sağlar.

Responsive tasarımlar sitelerin vazgeçilmezidir. Site hızı düşük bir tasarımın takdir edersiniz ki mobil uyumda çıkaracağı sorunlar size nötr olarak geri döner. Yani kullanıcıların, farklı alternatiflere yönelmesine neden olur. Arama motorlarının da gözünden kaçmayacak bu durum, sitenizin hemen çıkma oranını yükseltir ve sıralamanız da düşüş yaşanır.

Ortalama 3 saniye içerisinde açılması gereken bir sitenin daha uzun sürede açılmasının sebepleri sunucu ya da hosting ile alakalı olabilir. Ancak her ikisinde de bir problem gözükmüyor ve siteniz hala yavaş açılıyorsa yapılması gereken yöntemleri birlikte inceleyelim.

Önceliğimiz sorunun neden kaynaklı olabileceğidir.

WordPress Sitenin Yavaş Açılma Sebepleri

 1. Sunucu Optimizasyonu Sorunu
 2. .htaccess dosyası sorunu
 3. Video veya grafik tasarım içeriklerinin sorunu
 4. Alt yapısal kalıtsal sorunlar, (joomla veya wordpress)
 5. Kod Yapısı Sorunları
 6. Yoğun trafik
 7. Spam ve Saldırılar

Tüm bu sebeplerden dolayı siteniz yavaş açılıyor olabilir. Bunun için gerekli iyileştirmeleri yapmanız gereklidir. Siteniz ne kadar hızlı açılır ve sayfalar arası geçiş ne kadar aktif olursa, ziyaretçileriniz o kadar kolay erişim sağlar ve arama motorları tarafından bir o kadar sıralamanız gelişir.

Kullanıcı deneyimi (ux) bu gibi sebeplerde büyük rol oynar. Çünkü arama motorları site hızına oldukça dikkat etmektedir. Sizlerde ziyaretçileriniz odaklı sahip olduğunuz sitenin hızlı olmasını istiyorsanız bu adımlara dikkat edin.

WordPress Site Hızlandırma ve Tema İlişkisi

WordPress temanızı çok iyi bir şekilde optimize edin. Gereksiz eklentiler kullanmamaya özen gösterin. Unutmayın hızlı açılan bir site her zaman pozitif bir imaj sergiler.

Hosting Hızı ve Kalitesi

Donanım olarak sağlam, kaliteli ve sahip oldukları özelliklerine dikkat ederek sitenizi barındırdığınız sunucu oldukça önemlidir. Piyasada birçok sunucu bulunmakta. Bazısı oldukça makul olsa da gerekli performansı sağlayamamakta. Bu nedenle Hosting firmanızın donanımı yüksek olsun ki site hızınızı, sayfa yüklemelerini maksimum seviyeye ulaştırsın.

WordPress Eklentileri

WordPress Site Hızlandırmada en önemli durumlardan biridir. WordPress temanız da gereksiz tüm eklentileri deaktif edin. Hızlandırma işlemi için birden çok eklenti kullanmak yerine siteyi iyi şekilde optimize etmeye bakın.

Görsellerin optimize edilmesini sağlayın, resimleri sıkıştırın. Bunun için ise, WpFastest, Gzippy gibi cache eklentilerinden faydalanabilirsiniz. Sitenizin trafiğinden memnunsanız ancak bu trafik siteyi ağırlaştırıyor diye düşünüyorsanız, CND kullanabilirsiniz. Ayrıca gereksiz Javascript ve CSS dosyalarını temizleyin.

Gzip (Sıkıştırma)

Adından da anlaşılacağı üzere bir nevi zip dosyası olan Gzip, gerekli gördüğünüz tüm dosyaları sıkıştırmayı sağlar. Bu sayede sitenin boyutunu düşürerek hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Görsel Küçültme (Resim Optimizasyonu)

Site hızı için olmazsa olmazlardan birisi fotoğrafların küçültülmesi-sıkılaştırılmasıdır. Büyük oranda site hızını etkileyen bu uygulama ile sitenizde birçok alanı boşaltabilmenizi sağlar ki bu durumda site hızınızı arttırır. Bunun için kullanabileceğiniz siteler, TinyPng veya TinyJpg olabilir.

Broken Link-Kırık Link

WordPress Site Hızlandırma da Site hızını doğrudan etkileyen diğer bir sebepse kırık linklerdir. Sitenizdeki kırık linkleri tespit etmek için gerekli araçları kullanabilirsiniz.

Sayfa Boyutu

Gereksiz kodlar fazlasıyla yer kaplar ve site hızını düşürür. Yani tabiri caize temiz CSS veya temiz html dosyalarına sahip olmaya bakın. Sayfa kodlarınız ne kadar yalın ve küçük olursa o kadar az yer kaplar, buda site hızını arttırır.

DNS

Dns araçlarını kullanarak, yönlendirme sorunlarını iyileştirin. Yaptığınız analizler site performansını iyileştirecektir.

CSS ve Javascript Optimizasyonu

CSS ve Jvascript dosyalarınızı sıkıştırın. Gereksiz kod arası boşluklarını temizleyin. Sitenize de yer açmaya büyük etki sağlar.

WordPress Site Hızlandırma Aşaması Performans Testi

Tüm bu adımları uyguladınız, gerekli işlemleri yaptınız ve sitenizin nasıl göründüğünü, sitenin hızını kontrol etmeye geldi şimdi sıra. Web sitenin yüklenme, yavaş açılma nedenleri gibi sorunları izleyebileceğiniz birkaç araç bulunuyor.

WordPress Site Hızlandırma da kullanabileceğiniz Test Araçları:

 • Google Page Speed İnsight, (Kolay kullanım ile resimlerinizi ölçebileceğiniz bir araçtır.)
 • Google Mobil Site Hızı Testi Aracı (Mobil trafik, internet kullanımının neredeyse %80’inene sahip. Bu nedenle mobil test aracını kullanarak sitenizin mobilde ne derecede olduğunu görebilirsiniz.)
 • Google Lihgt House (Site performans göstergesi olan bu araç kullanabileceğinizin en iyilerindir.)
 • Gtmetrix (Kolay kullanım ve detaylı analiz yapabileceğiniz bir site)
 • Pingdom (Pingdom hız testi sonucunda size, hangi noktalarda iyileştirmeler yapabileceğinizi gösteren Google PagesSpeed ​​Insights tarzı bilgiler sunan bir sitedir.)

Sitenizin hızı, sitenizin seo aynasıdır. Kullanıcıları ve ziyaretçileri sitenize çekebilme için site içeriğinin doluluğu ya da dikkat çekici olması tek başına yeterli değildir. Site hızı düşük bir sitede alışveriş, bilgi, eğlence gibi hiçbir konu-kategori insanları irdelemez. Yani site hızı düşük bir site, arama motorunda yok sayılır. Sitenizi iyileştirin, trafiğinizi arttırın.

Tüm bu sorunları çözüme kavuşturmak için site hızlandırma hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

www.barisdayak.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store